Sztuczne dziuple dla Pachnicy dębowej

06 lip, 2011

 

 

Pachnica dębowa Osmoderma eremita (Scop.) (Coleoptera, Scarabaeidae) w lasach gospodarczych Polski; wymagania środowiskowe oraz możliwości ochrony”, to temat realizowany przez IBL na zlecenie Lasów Państwowych. Do projektu włączone zostało Nadleśnictwo Łopuchówko. Do tej pory w projekcie uczestniczyły Nadleśnictwa: Dobrocin, Miłomłyn (RDLP Olsztyn) i Krotoszyn (RDLP Poznań).

Celem projektu jest opracowanie metod dotyczących ochrony pachnicy dębowej w lasach gospodarczych. W dniu 20 czerwca 2011 roku w Nadleśnictwie Łopuchówko została przeprowadzona akcja zakładania sztucznych dziupli dla pachnicy dębowej, czyli skrzynek wykonanych z desek dębowych o wymiarach (30x40x70 cm) i ważących ok. 40 kg. Środek wypełnia specjalny substrat, będący pożywką dla larw pachnicy. Łącznie zainstalowano 8 skrzynek w 4
leśnictwach, uwzględniając wymagania siedliskowe gatunku.  Na każdej z wytypowanych powierzchni szukano miejsc, o jak największym nasłonecznieniu.

Na stanowiskach gdzie zainstalowano skrzynki,  drzewostan stanowi wielowiekowy las liściasty, głównie dębowy, z licznymi drzewami w wieku przekraczającym 140 lat. website tech info Wysokość montowania skrzynek dostosowana została indywidualnie do każdego drzewa. Z reguły dolna krawędź skrzynki zlokalizowana jest na wysokości 4 m.

Prace prowadził zespół w składzie:
–  dr.hab. Jacek Hilszczański wraz z 3 współpracownikami- Instytut Badawczy Leśnictwa

–  mgr inż. Andrzej Kukawka specjalista do spraw Ochrony Środowiska,  mgr inż. Karolina Prange Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej, Nadleśnictwo Łopuchówko

Dokumentacja fotograficzna Andrzej Kukawka i Karolina Prange.

Aktywna ochrona, Informacje

O autorze

Autor nie podał jeszcze informacji o sobie.