Ochrona pachnicy w Polsce. Propozycja programu działań

30 maj, 2016

Dlaczego pachnica? Owad do niedawna mało znany. Jako pędrak przez kilka lat pędzi skryte życie we wnętrzu starego drzewa, tylko na kilka tygodni ujawniając się światu w postaci doskonałej – okazałego, pięknego chrząszcza. Ale pokazuje się niezbyt chętnie – niewielu widziało go na własne oczy.
Tu jednak nie chodzi o samą tylko pachnicę, aczkolwiek jest rzadka i cenna. Bohaterka tej książki jest bowiem reprezentantem tysięcy form życia związanych z wypróchniałym wnętrzem starego drzewa. O tych z nich, które – podobnie jak pachnica – są objęte prawną ochroną, przeczytacie w książce „Aleje – skarbnice przyrody”, wydanej również przez Fundację EkoRozwoju.
Jako że pachnica zadomowiła się w krajobrazach kształtowanych ludzką ręką, jej ochrona wpływa na rożne obszary życia. Obok zawodowych przyrodników i amatorskich przyjaciół przyrody powinni się z nią zapoznać drogowcy, urzędnicy samorządowi, zarządcy parków i innych terenów zielonych, a nawet księża – wszyscy odpowiedzialni za utrzymanie drzew.
źródło: http://aleje.org.pl/pl/publikacje/podreczniki/38-ochrona-pachnicy-w-polsce-propozycja-programu-dzialan

Link do książki w formacie pdf znajdziesz tutaj

page_1_thumb_large

Informacje

O autorze

Autor nie podał jeszcze informacji o sobie.