Pachnicowa filmoteka

Nie traćcie czujności! Może Pachnica dębowa jest również w „Waszym parku”

Czy wiedzieliście jak przenosi się Pachnicę dębową??

Film pt. Pachnica dębowa – gdzie ? jak ? po co ? (Marek W. Kozłowski)

Marek W. Kozłowski jest profesorem w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW. Pracę badawczą (ekologia behawioralna owadów, powiązania między owadami i roślinami, fizjologia chemoreceptorów owadów) łączy od lat z pasją docierania do rozmaitych miejsc zasiedlanych przez owady. Już jako student wyrzucił zatruwaczkę i przestał kolekcjonować martwe okazy entomologiczne na rzecz dokumentacji fotograficznej i filmowej. Przez kilkadziesiąt lat, chodząc po łąkach, zaroślach i mokradłach, nacisnął kilkadziesiąt tysięcy razy spust migawki aparatu fotograficznego lub włączył bieg kamery, gromadząc setki godzin rejestracji filmowych i kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Jest administratorem strony http://ethology.sggw.pl archiwizującej filmową dokumentację zachowań zwierząt i wiceprezesem oraz współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Jest też autorem wielu programów i seriali telewizyjnych dla telewizji publicznych i komercyjnych, w tym we współpracy z Davidem Attenborough z BBC. Jest autorem wielu książek m. In.: „Owady Polski, tom I – Marek W. Kozłowski”; Owady Polski , tom II Chrząszcze – Marek W. Kozłowski oraz wielu interesujących artykułów o dość kontrowersyjnych tytułach: „Haremy kornika drukarza”, „On, ona i ta trzecia”, „Owady- dlaczego nas dręczą i jak ich uniknąć”
Film pt. Jelonek rogacz (Dariusz Siwierski)

Dariusz Siwierski – fotografik specjalizujący się w fotografii macro. Wzajemne relacje między owadami, a roślinami łączy okiem bystrej kamery czy poprzez spust migawki aparatu fotograficznego ukazując nam w ten sposób świat – mikrokosmos – w dużym powiększeniu,  wzbogacony o detale, barwy i kształty, tak  zupełnie odmienny od tego, który jesteśmy  w stanie dostrzec ludzkim okiem.
Ocalony Świat- Cuda Mikroświata
pachnica debowa
Zachęcamy do obejrzenia filmu realizowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk”. 
W odcinku „Cuda mikroświata” widzowie poznają kilka gatunków owadów, które w Polsce podlegają ochronie czynnej. W puszczy Rominckiej Joanna Kulig i Grzegorz Miśtal badali życie mrówek, a w podpoznańskim  Łopuchówku poznali bohaterkę naszego centrum– pachnicę dębową. O pachnicy opowiada dr hab. Marek Bunalski z Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który opiekuje się również Centrum Ochrony Pachnicy dębowej.
Aby obejrzeć film kliknij tutaj

Zadziwiający świat chrząszczy – film przyrodniczy

Piękne, imponujace, a w dużym przybliżeniu wyglądają zupełnie jak mieszkańcy obcej planety 😉

Chrząszcze – bo o nich mowa. Poznajcie ich świat z bliska.
Przepiękny film przyrodniczy, idealny na wieczór i ukojenie nerwów 😉 Podglądanie przyrody zawsze jest najlepszym sposobem na relaks i odprężenie.

Chrząszcze to jeden z najliczniejszych rzędów owadów.
Przybierają przeróżne kształty i rozmiary. Poszczególne gatunki zasiedliły niemal wszystkie nisze ekologiczne, środowiska leśne, wodne, martwe drewno , grzyby, glebę, liście, odchody zwierzęce, szczątki martwych zwierząt.

Spotkamy je zarówno w glebie, jak również w koronach drzew. Zazwyczaj pozostają w ukryciu, przez co w naturze spotykamy jedynie niewielki ułamek z całego ich bogactwa gatunkowego.

W filmie pojawiają się chrząszcze reliktowe, jak choćby kruchniczka sosnowa, czy dyląż garbarz, amatorzy odchodów, jak żuki czy grabarze, są też piękni drapieżcy – trzyszcze.

Poznać można też chrząszcze, które wcale na chrząszcze nie wyglądają: trzmielopodobną rabież, czy kusokrywkę, wyglądająca jak gąsienicznik.

Warto odkryć świat chrząszczy, jest naprawdę zadziwiający!

Reżyseria: Sławomir Skupiński
Scenariusz, komentarz oraz wystąpienie w filmie: Jacek Kurzawa
Produkcja: Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu