Pachnicowa edukacja- opinie 2015-2020

 

W tym miejscu publikowane będą fotorelacje i opinie z zajęć w Ośrodku Edukacji Leśnej Łysy Młyn

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Poznaniu – Sekcja Turystyki Pieszej w Łysym Młynie

W imieniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Poznaniu – Sekcja Turystyki Pieszej

chcę serdecznie podziękować Pani mgr inż. Karolinie Prange z Ośrodka Edukacji Leśnej “Łysy Młyn”

za profesjonalne przygotowanie prelekcji ( pszczoły,grzyby,kleszcze itp.) i oprowadzenie po Ośrodku, a także przeprowadzenie zajęć praktycznych.

Gościliśmy w Ośrodku w dniach 4.8.-7.08.2020r przez cztery dni, gdyż były to cztery niezależne grupy słuchaczy.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni.

Dziękuję serdecznie

Prowadząca Sekcję Turystyki Pieszej UTW w Poznaniu

Aleksandra Dalke

Relację z zajęć prezentuje artykuł: „Poznańscy seniorzy ruszyli w las” https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/de/aktualnosci/-/asset_publisher/qyZ4/content/poznanscy-seniorzy-ruszyli-w-las

„Sowy naszych lasów” oczami Seniorów z Głuszyny

W imieniu grupy Seniorów z Głuszyny dziękuję za możliwość odwiedzenia OEL „Łysy Młyn” w Biedrusku w dniu 7.03.2020 r.

Zajęcia prowadzone przez p. Karolinę bardzo nam się podobały, dowiedzieliśmy się dużo na temat środowiska leśnego. Cieszymy się, że jest tak piękny ośrodek. Dziękujemy ludziom z pasją, zespołowi, którzy tworzy i edukuje ekologicznie.

Jesteśmy grupą seniorów, która również dba o środowisko, tworzymy i bierzemy udział w projektach ekologicznych, sprzątamy osiedlowy las, angażujemy  uczniów w nasze  ekologiczne działania  .

NA NAUKĘ NIGDY NIE JEST ZA PÓŻNO.

Życzymy sukcesów i do zobaczenia

Stanisława Sezonowicz Rada Osiedla

„Z MAŁYCH STRUMYKÓW POWSTAJĄ WIELKIE RZEKI.”

Bardzo często dzieci nie są świadome ile dobrego mogą zrobić i jak ogromne znaczenie ma ich mała pomoc w zakresie funkcjonowania przyrody. Czasami dzieciom się wydaje, że są zbyt mali aby mieć wpływ na bardzo ważne sprawy.

A jednak ! Za sprawą ponadczasowej filozofii i jej przekazu w formie przypowieści filozoficznych pod tytułem „Dzielny koliber” ,”Dlaczego niebo jest daleko” w dniach 9.01.2020r. i 24.01.2020 r. ., uczniowie klasy II c Szkoły Podstawowej w Murowanej Goślinie i uczniowie klasy 5 b ze Szkoły Podstawowej w Gościejewie zrozumiały, że każdy wkład choćby najmniejszy ma ogromny wpływ na nasze wspólne życie. Niektóre drobne gesty mogą wydawać się śmieszne, a dzieci mogą myśleć, że i tak nic nie mogą zrobić: „ Jeśli tylko ja będę oszczędzał wodę to czy dzięki temu dzieci z Afryki nie będą czuły pragnienia?” może i to nie wystarczy, ale czy jest to powód aby tego nie czynić? W naturze jest wiele rzeczy, które występując pojedynczo, nic nie znaczą, ale w swojej masie mogą stanowić gigantyczną siłę np.: jedna dżdżownica zbyt wiele nie uczyni, ale ich miliony użyźniają glebę. Wspólnie z wychowawcami klas omówiliśmy problemy ekologiczne na całym świecie. Obejrzeliśmy zdjęcia płonącej Australii i pokrzywdzonych zwierząt w pożarach. Zastanowiliśmy się dlaczego topnieją lodowce, powstają tajfuny i huragany w Ameryce. Poruszyliśmy problem braku wody słodkiej na świecie i zobaczyliśmy na zdjęciach jak wyglądają nasze oceany zaśmiecone plastikiem. Co dzieci mogą zrobić aby uratować świat?

 Dzieci wiedzą, że wystarczą niewielkie działania takie jak: segregacja śmieci, oszczędność wody, pamiętanie o zgaszeniu światła, odłączeniu ładowarki, aby mieć wpływ na środowisko, bo „ Wielki człowiek to człowiek, który zrobił dużo małych rzeczy,” na wzór wspólnej rozmowy dzieci stworzyły ogromną mapę świata. W pojedynkę nie byłoby to możliwe, jednak wspólnymi siłami i ogromnej pracy dzieci powstała mapa duża i piękna obrazująca świat, na który my wszyscy mamy wpływ, także dzieci.

Sporządził: Wioleta Rjoboków i Karolina Prange

Szkoła Podstawowa w Wierzonce – Żywe-Martwe – DREWNO

25 września 2019 klasy: 4., 5, i 6. poznawały las w Ośrodku Edukacji Leśnej Łysy Młyn Nadleśnictwa Łopuchówko k. Biedruska.

Dziękujemy pani Kaolinie Prange, która sama prowadzi ten ośrodek i zajęcia. Tym razem pomogła pani Ewa Błaszczyk – nie bała się mikroskopów, jak większość nauczycieli odwiedzających Młyn. ?

Opiekun: Darek Kiełbasiewicz

 

Szkoła Podstawowa im. Hansa Christiana Andersena w Bolechowie poznaje mikroświat

Zaskoczyła mnie Pani totalnie. Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia. Było to dla nas nowe doświadczenie.
Chłopcy wrócili pełni wrażeń. Szkoda , że kończę swoją karierę pedagogiczną, ale już dzisiaj zachęcałam koleżanki do skorzystania z Waszej oferty.
Będę wszem i wobec rozgłaszała o Pani mistrzowskich umiejętnościach, wiedzy i zaangażowaniu.

Brawo. Pozdrawiam. DZIĘKUJĘ w imieniu dzieci i swoim.

Opiekun: Anna Dutkiewicz
 

 

Leśne Gzubki w Łysym Młynie (zima 2019)

Wycieczka do Ośrodka Edukacji WLIN jest jedną z najbardziej wyczekiwanych wypraw przez nasze leśne przedszkolaki! Mimo, że las i przyrodę mają na co dzień to dzieci nie mogą doczekać się, co ciekawego zobaczą w Młynie i jakie fascynujące opowieści przekaże im genialny edukator (widać, że z powołania do tego zawodu) Pani Karolina.

Zamiast poznawać teorię z książek, same mogły znaleźć prawdziwą kuźnię dzięcioła, iść tropami dzików do buchtowiska czy powąchać jak pachnie świeże spałowanie przez sarnę…

Na pewno wrócimy nie raz!

Dziękujemy:)

 

 

Zielona Lekcja

Słoneczna, jesienna aura sprzyja organizacji zielonych lekcji. Pojąć naturę to rzecz niełatwa.  Mogli się o tym przekonać uczniowie klas 7 oraz klasy 4a, którzy wzięli udział w zajęciach terenowych zorganizowanych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Łysy Młyn” .  Jest to staw i dawny młyn wodny na bezimiennym dopływie Warty w gminie Suchy Las, na zachód od drogi z Poznania do Biedruska. W odrestaurowanym wodnym młynie na trzech kondygnacjach znajdują się: Centrum ochrony pachnicy dębowej, ekspozycja poświęcona martwemu drewnu, gdzie można zapoznać się z organizmami żyjącymi w lesie. Niezwykłą atrakcją dla uczniów było Leśne laboratorium. Leśne laboratorium nie mogłoby istnieć bez możliwości obserwacji świata owadów. W specjalnie wydzielonej części- pracowni entomologicznej uczniowie mogli przy użyciu sprzętu optycznego i preparacyjnego obserwować świat owadów ” tak niezwykle różnorodny, o niewyobrażalnych barwach i  kształtach- świat, którego wielu ludzi nie zauważa, pomimo, że jest tak blisko… na każdym kroku… wokół nas”.. Niezwykłą atrakcją okazały się podchody na ścieżce edukacyjnej zakończone rozszyfrowaniem indywidualnych kodów QR, w których zawarta była niezwykle atrakcyjna i cenna informacja ????????????????????????????????????????????????????????? Treść tej informacji znają jedynie uczestnicy wycieczki, którzy spisali się na MEDAL.

Pani Karolino pozwoli Pani, że raz jeszcze wyrażę swoje zadodwolenie z wczorajszej opieki nad moją grupą uczniów. Ponadto jestem zachwycona, że uczniowie wraz ze mną mogli spotkać się z prawdziwym pasjonatem i miłośnikiem przyrody. Mogłabym Pani słuchać godzinami bo uwielbiam takie ciekawostki gdzie o przyrodzie mówi się w kontekście zależności z człowiekiem.

Opiekun: Bogumiła Andrzejewska

Licealiści w Łysy Młynie

13 kwietnia 2018 uczniowie klasy IIb i IIc wraz z opiekunami, panią Auriką Torbą-Dembińską i panem Marcinem Lutomskim, udali się do Centrum Edukacji Leśnej w Łysym Młynie w Biedrusku.
Zajęcia w odrestaurowanym młynie poprowadził dr hab. Marek Bunalski i dr inż. Paweł Sienkiewicz oraz Karolina Prange – opiekun obiektu. Zajęcia dotyczyły roli martwego drewna w przyrodzie oraz organizmów żyjących w drewnie i ochrony pachnicy dębowej, dużego chrząszcza związanego ze starymi, dziuplastymi drzewami, objętego ścisłą ochroną gatunkową.
Uczniowie wysłuchali prelekcji, obejrzeli prezentacje multimedialne oraz wzięli udział w ćwiczeniach w pracowni entomologicznej, dotyczących budowy i rozwoju owadów. Następnie wszyscy udali się na wycieczkę terenową ścieżką przyrodniczą biegnącą wokół Stawu Młyńskiego.
Zajęcia były bardzo interesujące i bogate w ciekawostki.

źródło: http://logw.pl/zajecia-w-lysym-mlynie/

 

Wycieczka do Łysego Młyna kl 3B

12 kwietnia 2018r klasa 3B była na wycieczce w Łysym Młynie – Biedrusko.
 Badaliśmy czystość wody, obserwowaliśmy faunę wiosennego stawu i obserwowaliśmy tereny działalności bobrów. Uczniowie obserwowali budzącą się po zimie przyrodę i korzystaliśmy z pięknej słonecznej pogody.
źródło: http://www.zsp6poznan.pl/3404-2/

#1000 DRZEW NA MINUTĘ

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego wzięły udział w ciekawym warsztacie, który odbył się w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Radojewie. Podczas warsztatów dzieci miały okazję dowiedzieć się, jaka jest rola drzew w życiu człowieka oraz zwierząt. W budynku Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” Zerówkowicze poznali różne organizmy żyjące w martwym drewnie oraz obejrzeli ekspozycję dotyczącą martwych drzew i owadów. Uczniowie mieli okazję pracować w leśnym laboratorium, gdzie mogli obserwować pod mikroskopem budowę drewna oraz różnych owadów.
Dzieci uczestniczyły także w akcji „Sadzimy 1000 drzew na minutę”, podczas której miały okazję dowiedzieć się, jak należy sadzić drzewa oraz wykorzystać te wiedzę w praktyce poprzez wspólne posadzenie krzewu maliny na terenie Ośrodka Edukacji „Łysy Młyn”.
Na koniec tej ciekawej wycieczki uczniowie udali się na spacer po ścieżce edukacyjnej wokół stawu, podczas której mogły podziwiać piękno tamtejszej flory i fauny. Warsztaty w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” przeprowadziła Pani Karolina Prange, która w interesujący sposób wprowadziła dzieci do świata przyrody. Zajęcia prowadzone przez Panią Karolinę pozwoliły na wielozmysłowe poznawanie przyrody. Zerówkowicze wrócili do szkoły bardzo zadowoleni, było to dla nich ciekawe doświadczenie.

Opiekun - Martyna Zyska

Walentynki i Akcja Zima DK „Jagiellonka” w Łysym Młynie z RTK

14 lutego – Dzień Zakochanych. Walentynkowych akcentów nie brakuje podczas półkolonii zimowych organizowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Osiedle Młodych”.
Akcja Zima trwa już od trzech dni. Na dzieciaki codziennie czekają nowe atrakcje. Dziś z instruktorami z Domu Kultury „Jagiellonka” wybrały się do Ośrodka Edukacyjnego „Łysy Młyn”. – Dowiedzieliśmy się dziś jakie są gatunki ptaków i że nie można ich karmić solą i chlebem. Do tego robiliśmy karmniki. – mówiła Agnieszka Murawska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 19.
Dzieciaki dowiedziały się również, jak w kontekście lasów można myśleć o miłości. –  Dziś jest Dzień świętego Walentego, dlatego chcieliśmy tymi zajęciami przybliżyć las wszystkim dzieciakom oraz mieszkańcom Poznania. Wszystko po to, aby pokochali leśników. Takim fajnym owadem, o którym warto powiedzieć dzisiaj jest pachnica dębowa, bo to właśnie jej miłość pachnie śliwkami – dość tajemniczo mówiła Karolina Prange – specjalista ds edukacji leśnej, tym samym zapraszając chętnych do Łysego Młyna.

źródło: http://rtk.poznan.pl/walentynki-i-akcja-zima/

 

Wycieczka do Łysego Młyna kl IIId

18 stycznia 2018 r. odbyła się druga lekcja w Nadleśnictwie „Łysy Młyn”. Obserwowaliśmy zwyczaje ptaków i ich funkcjonowanie zimą. Poznaliśmy i zobaczyliśmy wiele gatunków ptaków, które zimują w Polsce. Razem wykonaliśmy karmnik i teraz za oknem w klasie możemy dokarmiać ptaki. Uczniowie klasy IIId.

źródło: http://www.zsp6poznan.pl/wycieczka-do-lysego-mlyna-kl-iiid/

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE  W ŁYSYM MŁYNIE

W grudniu 2017 r. uczniowie klas 5-6 – członkowie koła przyrodniczego i pasjonaci przyrody wzięli udział w  warsztatach prowadzonych przez panią Karolinę Prange – specjalistę edukacji leśnej Nadleśnictwa Łopuchówko. Obiektem  naszego zainteresowania były ptaki. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i czym należy dokarmiać ptaki zimujące w kraju, budowali karmnik, nauczyli się rozpoznawać pospolite gatunki ptaków.  Oglądając pióra poznali ich  budowę, rodzaje i funkcje. Szczególnie spodobały im się pióra sów. Mieli też możliwość oglądania pióra pod binokularem. Ponieważ (w opinii dzieci) każdy  spacer po lesie może zakończyć się bliższym spotkaniem z kleszczem, Pani Karolina bardzo dokładnie omówiła sposoby zabezpieczania się przed tym pasożytem,  sposób postępowania po przyjściu z wycieczki, a co najważniejsze, sposób bezpiecznego dla nas usuwania kleszcza. Uczniowie obejrzeli (pod mikroskopem) stadia rozwojowe tego pasożyta. Po zajęciach w salach Ośrodka wyszliśmy (zaopatrzeni w lornetki) na zajęcia terenowe w poszukiwaniu ptaków. Udało się nam zaobserwować mysikrólika – naszego najmniejszego, bardzo ruchliwego ptaka, strzyżyka, dzięcioła dużego i kosa,
a dzięki Pani Karolinie mogliśmy też zajrzeć do budki lęgowej. Wielkie zaciekawienie wywołało też żeremie bobrów i widoczne wokół zgryzy bobrowe.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zajęcia były SUPER!, a Pani Karolina Prange w tak atrakcyjny sposób prowadziła zajęcia, że 5 godzin minęło w mgnieniu oka.

T. Jędrzejczak i F. Dunajewska - opiekunowie
 

 

Z WIZYTĄ W ŁYSYM MŁYNIE

W listopadzie uczniowie klas 4E i 4F wzięli udział w wyjazdowych warsztatach prowadzonych przez panią Karolinę Prange – specjalistę edukacji leśnej Nadleśnictwa Łopuchówko. Dzieci uczestniczyły w zajęciach ornitologicznych, a także w warsztatach z wykorzystaniem mikroskopów. Podczas kilkugodzinnego pobytu w Łysym Młynie poznawały zwyczaje ptaków, funkcje i rodzaje ptasich piór, budowały własnoręcznie budki dla ptaków. Nie zabrakło też zagadnień związanych z bezpieczeństwem (m.in. postępowanie z kleszczami) i zasadami zachowywania się w lasach. Zwieńczeniem zajęć był spacer z lornetkami w dłoni w poszukiwaniu ptaków i  bobrów. Warsztaty te umożliwiły uczniom nie tylko poznawanie wiedzy teoretycznej i praktycznej w pozaszkolnych okolicznościach, ale przede wszystkim pozwoliły przybliżyć uczniom jak można samemu badać i odkrywać przyrodę wokół nas.

Anna Tomicka i Natalia Pyssa

 

6.10.2017 r. VI edycja „zielonej szkoły” w OEL „Łysy Młyn”

Tradycyjnie wszyscy szóstoklasiści pod opieką p. Agnieszki Półchłopek i p. Aleksandry Bączkowskiej wyjechali na zajęcia przyrodnicze do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”, należącego do Nadleśnictwa Łopuchówko.
Celem zajęć jest podnoszenie poziomu wiedzy poprzez realizację różnorodnych zadań z zakresu biologii, ekologii, chemii i fizyki, które znajdują się w podstawie programowej, ale również doskonalenie umiejętności prowadzenia obserwacji, wnioskowania, wykorzystywania wiedzy w praktyce, współpracy i komunikacji w grupie.
6 października, w trakcie intensywnych pięciogodzinnych zajęć, uczniowie wykrywali i określali odczyn pH roztworów, rozpoznawali i układali puzzle przedstawiające owady chronione, badali właściwości drewna i metalu – twardość, giętkość, gęstość, przewodnictwo elektryczne i cieplne, wykrywali skrobię w produktach spożywczych przy pomocy jodyny, rozpoznawali 17 gatunków drzew.
Uczestnicy zajęć pogłębiali też swoją wiedzę o lesie, ze szczególnym uwzględnieniem roli martwego drewna, pasożytniczych grzybów – hubiaków i ich zastosowań oraz niebezpiecznych dla zdrowia kleszczy. Poznawali budowę i przystosowania ptaków do lotu, budowę ich piór. Ciekawość uczniów wzbudziły również owady chronione – szczególnie pachnica dębowa oraz tajemnice pszczół. Na zakończenie tej części zajęć można było posmakować miodu prosto z pszczelego plastra.
Kolejnym środowiskiem, o którym uczniowie w terenie pogłębiali wiedzę, było środowisko wodne. Podczas spaceru po ścieżce edukacyjnej wokół jeziora młodzi przyrodnicy widzieli fragment olsu, rozpoznawali organizmy wód czystych i zanieczyszczonych, chronione płazy i gady, obserwowali młode łabędzie pływające po jeziorze, żaby napotykane w trawie oraz grzyby – czernidlakii opieńki miodowe, systematyzowali swoją wiedzę na temat roli wody w przyrodzie i gospodarce człowieka, wykonując zadania przygotowane na kartach pracy.
Całość zajęć prowadzona była w grupach z wykorzystaniem zdrowej rywalizacji, co w naturalny sposób wymagało współpracy i odpowiedzialności zespołu za końcowy efekt pracy. Za zadania grupy uzyskiwały punkty, a na zakończenie zajęć najlepsza grupa otrzymała nagrodę specjalną od nauczyciela. Również Nadleśnictwo Łopuchówko przygotowało dla wszystkich uczestników upominki – książeczki o okolicznych formach ochrony przyrody.
O przydatności i atrakcyjności tych zajęć świadczą anonimowe ankiety ewaluacyjne wypełnione przez uczniów podczas drogi powrotnej do szkoły i wiedza, którą zapewne wykorzystają na kolejnych lekcjach przyrody.

nauczyciel - Agnieszka Półchłopek
 

 

W strugach deszczu w Łysym Młynie

Wiemy ,że już sporo czasu upłynęło od naszej wizyty u Pani, ale chciałyśmy z dziećmi wykonać dla Pani podziękowania na zajęciach komputerowych ( jednocześnie poznając waszą stronę internetową i utrwalając wiedzę  o lesie). Umiejętności dzieci w pracy na komputerze nie są jeszcze największe, a i dostęp do internetu i sali komputerowej często był niemożliwy, więc trochę to trwało. W końcu coś tam się udało, więc przesyłamy w załącznikach kilka z nich. Poniżej nasza relacja z wizyty w Łysym Młynie 🙂
5 października wybraliśmy się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku. Pogoda nam nie sprzyjała. Było zimno i padał deszcz. Zaopatrzeni w peleryny i kalosze wyruszyliśmy jednak w podróż. W „Łysym  Młynie” powitała nas pani Karolina Prange, które przygotowała dla nas ciekawe zajęcia o lesie i jego mieszkańcach. Najbardziej podobały nam się huby,  bobry i pachnica dębowa. Trochę mniej  kleszcze, które dokładnie obejrzeliśmy  pod mikroskopem. Wiemy, jak  ubrać się do lasu, aby ich uniknąć, a w razie spotkania jak usunąć kleszcza z własnego ciała. Spróbowaliśmy przetworów z leśnych owoców i grzybów. Nasze nosy poczuły piękny aromat suszonych kwiatów lipy, wrzosu, dzikiego bzu i innych leśnych darów. Na koniec naszej wycieczki udaliśmy się na spacer, by na własne oczy zobaczyć to, o czym mówiła pani Karolina. Były grzyby, ptaki, krzewy, drzewa i piękne krajobrazy.  Wszystko w strugach deszczu…
Dziękujemy pani Karolinie za spotkanie. Kiedyś wrócimy do „Łysego Młyna” , by spędzić z panią czas w lesie i zdobyć nowe wiadomości.  Zachęcamy do korzystania z lekcji przyrody w „ Łysym Młynie”. Więcej informacji na stronie www.wlin.pl

Panie i dzieci ze szkoły podstawowej w Słupi Wielkiej

Grzybobranie w wykonaniu uczniów SP 89

W dniu 4 października, który obchodzony jest jako Światowy Dzień Zwierząt, uczniowie klas 2a i 2b wraz z nauczycielami wzięli udział w fascynującej lekcji przyrody zorganizowanej w Łysym Młynie – Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Łopuchówko koło Biedruska. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach tematycznych w Leśnym laboratorium podziwiając niezwykły świat owadów oraz zajęciach terenowych z wykorzystaniem ścieżki edukacyjnej zlokalizowanej w pobliżu ośrodka. O ich zaangażowaniu niech przekonają poniższe zdjęcia.

Panie i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 89 w Poznaniu

Niezwykła lekcja przyrody

Klasa 3c wzięła udział w niezwykłej lekcji przyrody. Wybraliśmy się na wycieczkę do ośrodka edukacji leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku. W programie edukacyjnym dzieci poznały wiele rodzajów grzybów jadalnych i trujących. Miały również okazję posmakować darów lasu. Zobaczyły jak wygląda kleszcz oraz poznały sposób prawidłowego usuwania kleszcza. Przemiła pani Karolina Prange zabrała dzieci na ścieżkę edukacyjną pokazując im różne gatunki grzybów i inne ciekawostki przyrodnicze. Na koniec dzieci miały okazję wykonać żywy portret.
Jeszcze raz ogromne podziękowania!!!

Dagmara Łuczkowska

 

Międzynarodowy Dzień Pszczół w Łysym Młynie

           „Pszczelarstwem zajmuję się już 35 lat. W 1977 roku wstąpiłem do Polskiego Związku Pszczelarskiego. Jest to wdzięczna praca, ale wymagająca. Trzeba być odpowiedzialnym, zdyscyplinowanym i dobrze zorganizowanym -dodaje. „Hodowlą pszczół zająłem się przez mojego teścia, który miał pszczoły i przywiózł mi jeden ul. I tak to się zaczęło od jednego ula. Dziś mam ich ponad pięćdziesiąt. Hodowla pszczół daje mi satysfakcje. Szczególnie teraz gdy jestem na emeryturze, mam czas i mogę go dobrze spożytkować. Pszczelarstwo wymaga doświadczenia. Trzeba je dobrze poznać by nie „oberwać”” – opowiada emerytowany leśniczy Roman Konieczka z leśnictwa Złotkowo. Obserwowanie życia pszczół bez wątpienia sprawia, że inaczej patrzymy na przyrodę. Również coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę z hodowlą tych owadów, podtrzymując staropolskie tradycje pszczelarstwa a nawet bartnictwa. Tak jak dzisiejszy nasz gość początkujący pszczelarz Pan Zbigniew Musiał. Pracę pszczół możemy podziwiać każdego dnia, począwszy od śniadania. 🙂
Co dzisiaj zjedliście na śniadanie? Może bułkę z dżemem, na obiad planujecie zupę jarzynową, a na deser lody malinowe i sok jabłkowy – komu to zawdzięczamy? Oczywiście pszczołom, które dziś ósmego sierpnia obchodzą swoje święto. Z tej okazji zapraszamy Was do pszczelej lektury: infografiki „Pszczelego życia” przygotowanej przez studentkę Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w ramach praktyk studenckich i super artykułów http://www.poznan.lasy.gov.pl/8-sierpnia-wielki-dzien-pszcz…,http://www.poznan.lasy.gov.pl/pszczoly-wracaja-do-lasu…
Jak wygląda życie pszczół ? Jaka jest ich rola w przyrodzie ? Co jest przyczyną ginięcia pszczół? Jakie znaczenie dla naszego zdrowia mają produkty pszczele takie jak miód, pierzga, propolis, mleczko pszczele, a nawet jad pszczeli? To tylko garść pytań jakie zadali dziś młodzi obserwatorzy z Domu Kultury „Na Pięterku” zanim spróbowali złotego rarytasu. Należy im się duża pochwała za zapał i chęć do działania !!!
By zwrócić uwagę na problemy naszych skrzydlatych przyjaciół Nadleśnictwo Łopuchówko podjęło w okolicy stawu Łysy Młyn próbę odtworzenia kilku form dawnego budownictwa, w ramach realizacji przedsięwzięcia pn. „Wspieranie różnorodności zagrożonej i zanikającej entomofauny powiązanej z naturalnymi materiałami i formami budownictwa na obszarze Natura 2000 Biedrusko”. Konstrukcje te tworzą potencjalne warunki dla rozwoju i schronienia ginących gatunków pożytecznych owadów. Więcej o projekcie na http://www.lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/projekty-zrealizow…
Dzieci z Domu Kultury „Na Pięterku” jeszcze raz dziękują za spotkanie oraz cenną lekcję o pszczołach. Jak zawsze mogliśmy usłyszeć ciekawostki oraz w interesujący sposób „chłonąć” wiedzę 🙂 Pani Karolina świetnie przygotowana do warsztatów, a pan Zbigniew cierpliwie odpowiadał na każde pytanie naszych dzieciaków. Polecamy to miejsce każdemu. Niesamowite miejsce. Dzieci z DK „Na Pięterku” uwielbiają tu przyjeżdżać – świetne warsztaty, charyzmatyczna pani Karolina oraz piękna okolica. Wszystko na 5!

Karolina Prange i opiekun Katarzyna Sobierajewicz

Pszczoły okiem przedszkolaka

         Wielka lekcja przyrody w terenie – czyli to co Mistrzowie lubią najbardziej. Zobaczyć, dotknąć, powąchać, czyli poznanie poprzez zaangażowanie wszystkich zmysłów. Odwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku, gdzie Pani Karolina wprowadziła nas w niesamowity świat pszczół. Zbieraliśmy pyłki kwiatowe i oglądaliśmy owady pod lupą. Widzieliśmy domki dla pszczół stawiane przez nadleśnictwo i skorzystaliśmy z laboratorium i znajdujących się tam mikroskopów. Dziękujemy bardzo Pani Karolinie za to, że w tak ciekawy i przystępny sposób potrafiła nas uświadomić, jak istotną rolę w przyrodzie pełnią pszczoły i jak ważnym jest dla nas wszystkich, by je chronić. Mistrzowie Zabawy są bardzo wdzięczni za mądrość, którą podzielili się z nami Mistrzowie Ochrony Pszczół. Na pewno się jeszcze spotkamy!

opiekun Agata Potocka

Dzień przed wakacjami w Łysym Młynie

          W dniu 21 czerwca 2017 r. klasy II b i III b udały się na kolejną wycieczkę do Łysego Młyna w Biedrusku. Tym razem pani Karolina Prange wiele uwagi poświęciła kleszczom. Dzieci dowiedziały się jak się chronić przed kleszczami, jak się należy ubrać idąc do lasu, gdzie występują kleszcze. Ćwiczyły także umiejętność wyciągania kleszcza. Nie zabrakło także spaceru po ścieżce leśnej, gdzie mogliśmy zaobserwować różne owady.

opiekun  Jolanta Szpot
 

„Bezpieczne wakacje, bezpieczny las” okiem uczniów Szkoły Podstawowej nr 1  w Poznaniu

Zajęcia „Bezpieczne wakacje, bezpieczny las”, które odbyły się dnia 19 czerwca 2017 roku, uważam za „strzał w dziesiątkę”. Brali w niej udział uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej, których wiedza o otaczającym świecie dopiero się kształtuje. Leśna lekcja była dostosowana metodycznie i merytorycznie do potrzeb rozwojowych dzieci. Pani Karolina Prange, która prowadziła zajęcia potrafiła wykorzystać potencjał dzieci oraz zainteresować małych uczniów tematyką przyrodniczą. Niecodzienny sprzęt leśniczy, lupy, mikroskopy sprawiły, że dzieci z wielki zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyły w leśnym spacerze i zajęciach w laboratorium. Były tak pochłonięte tematyką, że nie zauważyły upływu czasu. Po powrocie do szkoły chętnie opowiadały o swoich przeżyciach i nowo zdobytej wiedzy. Z wielką przyjemnością powrócą do Łysego Młyna w nowym roku szkolnym, by zgłębiać kolejne tajniki leśnej przyrody.

Nauczyciel wczesnoszkolny – Patrycja Łuczak

BIEDRONKI i POZIOMKI z wizytą w Ośrodku Edukacji Leśnej Łysy Młyn

Postanowiliśmy skorzystać z gościnności pani Karoliny Prange i w dniu  01 czerwca 2017 roku z okazji M. Dnia Dziecka wybraliśmy się z  wizytą do Centrum Edukacji Leśnej Łysy Młyn w Biedrusku. Na zajęcia wybrały się dwie grupy.   Grupa III Poziomki i Grupa IV Biedronki. Mimo licznej grupy ( 50 osób), pani Karolina  z pełnym profesjonalizmem zaplanowała całe spotkanie. Pomogli jej w tym studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego. Wszyscy studenci I roku studiów II stopnia na kierunku leśnictwo w ramach przedmiotu leśnictwo, a ekorozwój uczestniczą w zajęciach terenowych mających na celu zapoznanie się z pracą edukatora jak i również sprawdzenie czy student w przyszłości mógłby pracować na podobnym stanowisku. Przedszkolna grupa została podzielona na sześć grup. Uczestniczyliśmy w pilotażowych zajęciach pt. Życie i znaczenie pszczół w przyrodzie. Zajęcia dydaktyczne były dostosowane do grupy wiekowej, a sposób ich  przeprowadzenia zdołał uciszyć i zainteresować nawet największych  „rozrabiaków”. Informacje były przekazywane  bardzo ciekawie, przystępnie, czasem na wesoło i rozbudzały zainteresowanie przyrodą. Dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę o przyrodzie w bardzo profesjonalny sposób,  za pomocą mikroskopów co bardzo im się podobało. Natura nie szczędziła nam pięknej pogody więc mogliśmy udać się na ścieżkę edukacyjną. Gdzie podziwialiśmy kwiatki i poletko dla pszczół gdzie zasialiśmy kwiatki.  Przedszkolacy miło spędzili czas na łonie natury. Czas na małe co nieco. Dzięki pani Karolinie i Studentom  w niezwykle przystępny i atrakcyjny sposób przedszkolacy poszerzyli swoją wiedzę na temat przyrody, która pozwoliła  zaangażować wszystkie zmysły(  wzrok, słuch, smak, węch, dotyk.)  Z pewnością znów odwiedzimy Ośrodek Edukacji  Leśnej  Łysy  Młyn,  który  nie odkrył jeszcze przed nami wszystkich swoich tajemnic.

Serdecznie dziękujemy Studentom oraz  pani Karolinie Prange, która jest gospodarzem tego obiektu. Do zobaczenia.

opiekun - Urszula Cios
Przyroda w niecodziennym wydaniu studentów UP

29 maja 2017 r. klasa II a  ze Szkoły Podstawowej w Mrowinie wybrała się na zajęcia w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku. Mieliśmy dużo szczęścia, w tym dniu zajęcia prowadziła pani Karolina Prange i studenci I roku studiów II stopnia na kierunku leśnictwo. Do prowadzenia zajęć przygotowywali się pod czujnym okiem dr. Ani. Bowiem w ramach przedmiotu leśnictwo a ekorozwój uczestniczą w zajęciach terenowych mających na celu zapoznanie się z pracą edukatora jak i również sprawdzenie czy student w przyszłości mógłby pracować na podobnym stanowisku. Zaczęliśmy od zabaw integracyjnych. Ruchem naśladowaliśmy różne zwierzęta i drzewa. Potem podzieleni na dwie grupy zgłębialiśmy wiedzę przyrodniczą na temat „Bezpieczny las – bezpieczne wakacje”. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację oraz kleszcze pod mikroskopem. Były też przyrodnicze łamigłówki- wykreślanki, zajęcia rysunkowe i w terenie. Każdy wzbogacony w nową  porcje wiedzy i umiejętności zdobyte w terenie, nie pomyli już padalca z wężem. Potrafi też wyciągnąć kleszcza z ciała, by nie urwać „główki”. Rozróżni grzyby jadalne od trujących. Jednym słowem, była to niezwykła lekcja w magicznym miejscu! Pani Karolinie, pani dr Ani i studentom dziękujemy za tak wspaniałe i ciekawe zajęcia. Dzieci są pod wielkim wrażeniem, a jeszcze większym rodzice. Są zaskoczeni, że dzieci wiedzą tyle o kleszczach i innych chorobach. Już dziś wiemy drodzy studenci, że możecie być edukatorami. A więc, do zobaczenia następnym razem.

Danuta Gortat
Niezwykła lekcja przyrody

Bardzo lubimy się uczyć nie tylko w klasie, ale i w terenie.Nie ma nic lepszego jak wybrać się w ciekawe miejsce i odkryć coś nowego.Dzisiaj pogoda nam dopisała i pojechaliśmy do Łysego Młyna w Biedrusku, Nadleśnictwo Łopuchówko.Tam spotkaliśmy się z Panią Karoliną, wielką pasjonatką przyrody.Pani Karolina miała bardzo dużą wiedzę i w ciekawy sposób przekazała ją naszym dzieciom.Najpierw poznaliśmy zasady bezpiecznych wakacji w lesie. A ponieważ 23 maja to „Dzień żółwia”,więc dowiedzieliśmy się także wielu ciekawych rzeczy o żółwiach.Mogliśmy poczuć się prawdziwymi badaczami przyrody kiedy znaleźliśmy się w profesjonalnym labolatorium. Mogliśmy obejrzeć pod mikroskopami przygotowane preparaty: pióra ,owady, klaszcze itp.Było to niezwykłe przeżycie.Potem wybraliśmy się w teren i odkrywaliśmy faunę i forę naszych lasów.Dowiedzieliśmy się,że młode pędy sosny maczane w czekoladzie to nie lada przysmak.Obejrzeliśmy rośliny jadalne, które dziko rosną.Słuchaliśmy koncertu żab i śpiewu trzciniaka.To wszystko sprawiło,że poczuliśmy się naprawdę wyjątkowo. Podczas tego spotkania odkryliśmy uroki przyrody na nowo.  Na pewno wrócimy tam, kiedy będziemy starsi, na inne zajęcia.

Bożena Lisiak
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA – „FENOLOGIA W ŁYSYM MŁYNIE”
 
Od końca marca można oglądać w naszym gimnazjum  wystawę fotograficzną , która jest podsumowaniem  projektu przyrodniczego „ Pod lupą Gimnazjalisty- fenologia  w Łysym  Młynie” Projekt jest realizowany od marca 2015 roku przez  naszych uczniów  pod opieką pani Beaty Wolskiej we współpracy z Nadleśnictwem Łopuchówko.
Wystawa fotograficzna  zawiera najciekawsze obserwacje  fenologiczne  dokonane  przez gimnazjalistów na ścieżce przyrodniczej w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy  Młyn” .  Jak widać na zdjęciach  przyroda wzbudza pozytywne emocje.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy !     

Beata Wolska

Ostania wycieczka klasy 3b!

Pierwsze skojarzenia po wyjeździe do Dębogóry?

Piękna okolica, pyszne jedzenie, wygodne pokoje i  piorunująca dawka świeżego powietrza, która  na chwilę obezwładniła nasze umysły 🙂

Trzy dni na łonie natury to trzy dni odpoczynku,zabawy, wspólnych posiłków i rozmów (nawet do wczesnych godzin rannych).

Był to jednocześnie niezwykle cenny czas ze względu na zajęcia, które przygotowała dla nas pani Karolina Prange z Nadleśnictwa Łopuchówko. Na spotkanie z naturą ruszyliśmy uzbrojeni w siatkę na owady, parasol i czerpak entomologiczny oraz lupy.

Jesteśmy znawcami warunków życia pachnicy dębowej-o jej życiu opowiedział DJ Pachnica Dębowa AKA Osmoderma eremita (zapraszamy do polubienia strony www.ochronapachnicy.pl); wiemy, jak zbudowane jest pióro, jakie są rodzaje sów, czym można wyżywić się w lesie. Zobaczyliśmy żeremia bobrowe, gniazdo bielika w naturalnych rozmiarach, Dowiedzieliśmy się także, ile żywych organizmów „mieszka” w powalonych drzewach.”Odkryliśmy” również nowy rodzaj owada – oleicę.

Dodatkowo strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy włóczniami, „walczyliśmy” na miecze i sprawdziliśmy się na ściance wspinaczkowej. Okazało się ( a właściwie potwierdziło się), że jesteśmy sprawni, odważni i wytrwali.

Pozdrawia 3b!

Danuta Pankowiak- nauczyciel
 

Dzień Ziemi w „Łysym Młynie”

          Klasa 2d z okazji obchodów Dnia Ziemi wybrała się z wychowawcą, 24 kwietnia  do Ośrodka Edukacji Leśnej w Biedrusku. Dzieci wzięły udział w zajęciach terenowych na ścieżce edukacyjnej, gdzie miały możliwość wsłuchać się w odgłosy przyrody, poznawać ciekawe okazy roślin, podglądać efekty pracy bobrów i dzięciołów. Dzięki  naszej Pani przewodnik, Karolinie Prange z Nadleśnictwa Łopuchówko, uczniowie poszerzyli i utrwalili wiedzę z zakresu fauny i flory wypełniając Karty Pracy. Na koniec, dzieci miały możliwość sprawdzić swoje wiadomości na temat recyklingu i włączyć się w akcję Fundacji Ekologicznej „Arka” pisząc „Listy dla Ziemi”.

Ilona Sikorska - nauczyciel

Dobre Rady Na Odpady!

Nie podziwiając przyrody ,każdy staje się jakby uboższy, traci ważną dla człowieka wrażliwość”
Helena Bechlerowa.

Wiek wczesnoszkolny jest wiekiem, kiedy skutecznie można budzić u dzieci świadomość zdrowotną, ekologiczną . Trzeba tylko umiejętnie i odpowiednio nimi pokierować . Są one bowiem bacznymi obserwatorami tego wszystkiego co dzieje się wokół nich. Należy jak najwcześniej pokazywać dzieciom świat przyrody, zachęcać do dbania o środowisko przyrodnicze. Życie bez kontaktu z przyrodą jest niemożliwe! Wszystko co jest nam potrzebne do życia czerpiemy ze środowiska,  z przyrodą wiąże się całe nasze życie! Dzieci nie mają jeszcze wykształconych przyzwyczajeń, dlatego stosując odpowiednie formy i metody pracy można skutecznie kształtować ich postawę,  zgodnie z etyką ekologiczną. Najlepiej byłoby, gdybyśmy nie wytwarzali śmieci albo używali materiałów, które najłatwiej ulegają recyklingowi. Niestety nie unikniemy wytwarzania różnych odpadów. Możemy jednak zmienić nasze przyzwyczajenia, aby ograniczyć ich ilość.  Ucząc dzieci postaw proekologicznych w codziennym życiu np. zamiast jednorazowych toreb foliowych na zakupy, biorąc torby tekstylne, które łatwo wyprać, jeśli się ubrudzą i łatwo przetworzyć gdy się zniszczą; czy kanapki zabierane do szkoły zawijając w papier śniadaniowy pokryty warstwą wosku, a nie folię; zaszczepiamy w dzieciach „ekomyślenie”.

Wyrośnie z nich wtedy pokolenie, które będzie umiejętnie korzystało z darów Ziemi i rozwijającej się cywilizacji. Dnia 10 kwietnia 2017 roku „Motylki” z klasy 2c udały się na wycieczkę do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Suchym Lesie. W miejscu tym składuje się odpady pod warstwami piasku i ziemi, po czym odprowadza się biogaz do zakładowej biogazowni.

Dzięki wycieczkom jak ta, możemy dowiedzieć się jak wytwarza się biogaz z odpadów, a także jak wygląda gospodarka odpadami w Poznaniu. Widać, że składowisko odpadów w Suchym Lesie jest bardzo estetyczne i zadbane. Zaskakującym jest, że nawet nie odczuwa się tam nieprzyjemnego zapachu . Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska  jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów. Po zwiedzeniu ZZO udaliśmy się na zajęcia do Łysego Młyna. Tam czekała na nas pełna pasji i wiedzy Pani Karolina Prange. Dzieci zapoznały się z prezentacją „Rady na odpady” i tym samym przypomniały sobie zasady prawidłowej segregacji śmieci, oraz wpływ człowieka na życie roślin i zwierząt. Pani Karolina pokazała nam doświadczenia dzięki, którym uzmysłowiliśmy sobie jak człowiek niszczy przyrodę wyrzucając śmieci do lasu. Taka lekcja przyrody bardzo wszystkim się podobała! Po zajęciach dydaktycznych udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczą. Słoneczna pogoda sprawiła, że dzieci miały bardzo dużo siły i zapału do zabawy w podchody 🙂

Pani Karolino, bardzo dziękujemy za zaangażowanie i zapał !!!
„Motylki” dziękują i na pewno powrócą na kolejną, ciekawą lekcję przyrody!

Dagmara Łuczkowska- nauczyciel

Przedszkolaki sadzą las

W związku z ubieganiem się o Certyfikat Zielonej Flagi i obszarem tematycznym –„Bioróżnorodność” w marcu przedszkolaki z Przedszkola „Leśne Skrzaty” uczestniczyły w warsztatach ekologicznych w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” oraz wspólnie z leśniczymi sadziły drzewka. Wspólnie zastanawialiśmy się ile mogą mieć lat otaczające drzewka, a ile nasze małe sadzonki. Dowiedzieliśmy się także jak zbudowane jest drzewo oraz czego potrzebuje, aby zdrowo rosło.

Następnie w „Łysym Młynie” Pani Karolina opowiedziała nam o życiu bobrów, każdy mógł dotknąć i pogłaskać znajdujące się tam eksponaty. Na koniec zamieniliśmy się w małych przyrodników. Oglądaliśmy pod mikroskopem małe stworzonka oraz dowiedzieliśmy się czym różnią się kleszcze męskie od żeńskich.

Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie za życzliwość i fachowość w przekazywaniu wiedzy, wycieczka do nadleśnictwa wzbogaciła wiedzę naszych przedszkolaków o świecie przyrody i na pewno jeszcze odwiedzimy to miejsce.

Agnieszka Włudyka - Wesołowska- nauczyciel

Noc sów 2017.

Szósta edycja wydarzenia „Noc sów” już za nami. My dopiero  uczestniczyliśmy w nim po raz pierwszy. Mogliśmy w nim uczestniczyć dzięki zaprzyjaźnionemu Ośrodkowi Edukacji Leśnej w Łysym Młynie. Pojechaliśmy tam późnym popołudniem, a z powrotem wróciliśmy późnym wieczorem. Najpierw obejrzeliśmy piękny film o sowach, następnie wzięliśmy udział w cyklu warsztatów do tyczących sów i tego co zapamiętaliśmy z filmu, tak aby utrwalić nasze wiadomości. Ale punktem kulminacyjnym na co czekaliśmy najbardziej było wejście w teren aby usłyszeć, a jeszcze lepiej … zobaczyć sowy. No i udało się!!! Ku naszej wielkiej radości …. Najpierw w dwóch miejscach w lesie usłyszeliśmy pohukiwanie puszczyka, a po jakimś czasie przeleciała nad naszymi głowami sowa. I tak kilka razy przelatywała. Zachwyceni wróciliśmy pod szkołę i do domów.
 
Pod lupą młodego przyrodnika

Leśne Skrzaty w Łysym Młynie

Jesteśmy kolejny raz zachwyceni zajęciami prowadzonymi przez Panią. Dzieci po powrocie z wycieczki chętnie opowiadały nauczycielom i rodzicom o: zabawach w kole na świeżym powietrzu, szukaniu śladów bobrów nad jeziorem, głaskaniu wypchanego bobra, opowieści o nim z ilustrowanej książeczki, doświadczeniach z wodą, oglądaniu okazów pod mikroskopami, filmikach przyrodniczych, budowie gniazda ptasiego, udziale w tworzeniu budek lęgowych dla ptaków, czy o: samym młynie, studni głębinowej, starej łodzi, … Dzieci otrzymały fachową wiedzę przekazaną w przystępny, ciekawy i różnorodny sposób.
Pozdrawiamy i dziękujemy za miłe dwa dni w Młynie.

Dzieci i personel z Przedszkola "Leśne Skrzaty" w Przebędowie.
 
 
 

NIEZWYKŁY ŚWIAT PTAKÓW

Trzecioklasiści odwiedzili w marcu Ośrodek Edukacyjny w Łysym Młynie prowadzony przez Nadleśnictwo Łopuchówko, aby dowiedzieć się, kto na wiosnę tak pięknie śpiewa w lesie. Wszelkie wątpliwości rozwiała pani leśnik, która  niezwykle obrazowo opowiedziała o ptasich mieszkańcach polskich lasów.

W Leśnym Laboratorium uczniowie mieli okazję obserwować pod mikroskopami owady i poznać budowę piór. Jak przystało na młodych przyrodników, z zaangażowaniem przystąpili do budowania budek lęgowych dla ptaków. Następnie, wędrując ścieżką edukacyjną, uważnie nadsłuchiwali odgłosów budzącej się po zimie przyrody. Dostrzegli również efekty pracy bobrów, żeremie i powalone przez nie drzewa. W lesie trzecioklasiści poczuli pierwszy powiew wiosny, więc w znakomitych humorach wrócili do szkoły.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach

Klasa II e na warsztatach przyrodniczych ,,Co wiosną w lesie śpiewa?” w Łysym Młynie

Dnia  1 marca 2017 r. już po raz drugi klasa II e brała udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez Panią Karolinę Prange – pracownika Ośrodka Edukacji Przyrodniczo–Leśnej Łysy Młyn. Temat tym razem brzmiał następująco: ,,Co wiosną w lesie śpiewa?”. Nasze zajęcia były podzielone na kilka części. Uczestniczyliśmy w prezentacji filmów edukacyjnych pt.: ,,Jak dokarmiać ptaki zimą? ” i ,,Pies w lesie”, które zachęciły nas do zgłębiania tajemnic leśnych mieszkańców. Przykładowo dowiedzieliśmy się, że drozd śpiewak jest jednym z najgłośniejszych ptaków, a kowalik potrafi zakleić wejście do dziupli po dzięciole. Teraz wiemy też jak rozpoznawać dzięcioły i czym są ich kuźnie. W dalszej części wyposażeni w lornetki wyruszyliśmy przygotowaną ścieżką przyrodniczą, na której rozwiązywaliśmy wiele różnorodnych zadań i zagadek o tematyce leśnej. Pani Karolina pokazała nam też zwiastun przedwiośnia – kwitnącą leszczynę. Podczas ostatniej, praktycznej części naszego niekonwencjonalnego spotkania z przyrodą znowu można było usłyszeć stukot młotków i radość wspólnej zabawy. Wykonaliśmy tym razem budkę lęgową. Dzięki takim spotkaniom stajemy się prawdziwymi badaczami i miłośnikami przyrody! Dziękujemy i oczekujemy kolejnych leśnych przygód!

Żanetta Wośko - Nauczyciel

Zimowe Ptakoliczenie w „Łysym Młynie”

W ostatni weekend stycznia organizowane są przez OTOP Zimowe Liczenia Ptaków. W tym roku było już to XII-te liczenie. Uczniowie należący do Kółka Przyrodniczego przy Szkole Podstawowej nr 12 wraz z opiekunem Izabelą Trawińską w piątek przed feriami, czyli 27 stycznia, udali się do zaprzyjaźnionego ośrodka w Łysym Młynie. Tam czekała już na nas Pani Karolina Prange, która przygotowała dla nas wspaniały spacer wokół stawu. Celem naszego wędrowania była obserwacja i liczenie napotkanych, zimujących w Polsce ptaków. Zaopatrzeni w lornetki, książki, atlasy do rozpoznawania ptaków, ruszyliśmy na trasę. Pani Karolina bardzo chętnie odpowiadała na wszelkie pytania dociekliwych uczniów oraz sama nam opowiadała o tym, co widzieliśmy po drodze. Głównie o ptakach, ale też o innych ciekawostkach, to co w danym miejscu było do zaobserwowania np. ślady dzików. Po drodze widzieliśmy m. in. kilka gatunków sikor (bogatkę, modrą, ubogą), dzięcioły w tym dzięcioła dużego, strzyżyka, kosy, parę bielików kołujących nad naszymi głowami oraz przelatujące kruki. Po powrocie do młyna mięliśmy pogadankę na temat dokarmiania ptaków zimą, przypomnieliśmy sobie widomości związane z przystosowaniem ptaków do lotu oraz uczyliśmy się rozpoznawać ptaki po ich wyglądzie oraz głosie. Na koniec mogliśmy wykonać samodzielnie drewniany karmnik, z którym wróciliśmy do szkoły.

Zajęcia bardzo nam się podobały i na  pewno jeszcze wrócimy do Ośrodka w Łysym Młynie.

Opiekun koła, nauczyciel przyrody
Izabela Trawińska
Od kilku miesięcy realizujemy w naszej szkole zajęcia w ramach Akademii Fiedlerowskiej (kontynuacja Akademii Wiedzy i Umiejętności Wszelakich). W tym roku szkolnym uczniowie poszerzają swoją znajomość świata przyrody.
Uroczystość inauguracyjna miała miejsce w październiku. W obecności dyrekcji szkoły żacy złożyli ślubowanie oraz otrzymali plakietki i zeszyty do realizacji zadań naukowych. Podczas pierwszego spotkania uczniowie wysłuchali wykładu dra hab. Bogdana Chojnickiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt. „Efekt cieplarniany – dobrodziejstwo czy zagrożenie?”. Następnie młodzi przyrodnicy wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do stacji badawczej Instytutu Meteorologii w Rzecinie.
Kolejne spotkanie Akademii odbyło się w listopadzie. Grupa wybrała się do Ośrodka Edukacyjnego w Łysym Młynie na zajęcia ,,Zima w życiu ptaków”. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat zasad dokarmiania ptaków zimą. Miały też możliwość własnoręcznego zbijania karmników. Karmnik te zawieszono później w okolicy szkoły.
Ciekawym momentem z życia Akademii była Noc Biologów. Na zajęcia wybraliśmy się do Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk. Podczas warsztatów mogliśmy własnoręcznie pozyskać DNA z warzyw i zobaczyć, jak delikatna i niepozorna jest to substancja, bez której nie mogłoby istnieć życie. Dodatkowo poznaliśmy szczegółowo etapy mikrorozmnażania roślin w warunkach laboratoryjnych. Każdy z nas z taką wiedzą i praktyką naukową w laboratorium poczuł się jak prawdziwy biolog.
Nie możemy doczekać się już kolejnego spotkania z ciekawym i fascynującym światem przyrody.       

    Uczniowie Akademii

Listopad w „Łysym Młynie”

Dnia 18 listopada 2016 r. uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 61 w Poznaniu uczestniczyli w niezwykłej lekcji przyrody. Pod okiem wyspecjalizowanej kadry dydaktycznej Ośrodka  Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”, uczniowie zaznajomili się z fascynującym światem ptaków i owadów.  Poznali pojęcia związane z budową morfologiczną i usposobieniem (m.in. schematami migracji, zachowaniami rozrodczymi i pielęgnacją upierzenia). Przybliżone zostały im również inne fundamentalne elementy życia tych zwierząt, a w szczególności sposoby pozyskiwania różnego typu pożywienia, będące podstawą do przetrwania.. Uczniowie uświadomili sobie znaczenie ptaków dla przyrody, ale również równolegle idące zagrożenia dla wybranych grup ekologicznych, a co za tym idzie, konieczność ich ochrony. Pani Karolina Prange rozpoczęła od prezentacji multimedialnej na temat: ,,Ptaki wokół nas”, która w bardzo przystępny i dostosowany do uczestników sposób, przybliżyła temat jeszcze bardziej, tworząc w umysłach dzieci spójny obraz rozbudowanego systemu ekologicznego, złożonego z wielu zróżnicowanych elementów. Wyposażeni w wiedzę mali miłośnicy przyrody rozpoczęli część badawczą z  wykorzystaniem mikroskopów. Zajęciom tym towarzyszyła  działalność plastyczna, której tematem przewodnim były zaobserwowane  owady. Wykonaliśmy też nasze klasowe karmniki, by pomóc ptakom przetrwać zimę. Każda grupa otrzymała  gotowe elementy do montażu, które należało tylko złączyć. W czasie pracy rozlegał się wiec stukot młotków i radość wspólnej zabawy. Na zakończenie uczniowie wyposażeni w lornetki,  ruszyli w teren  w celu obserwacji skrzydlatych mieszkańców lasu. W Centrum Edukacji Leśnej w Łysym Młynie byliśmy po raz pierwszy, ale wrażenia były niesamowite! Jesteśmy zauroczeni tym miejscem. Bez wątpienia skorzystamy z kolejnych tematów zajęć dydaktycznych. Dziękujemy pani Karolinie Prange za tak ciekawe przedstawienie tematu! Do zobaczenia wkrótce!

Żanetta Wośko-Nauczyciel

Lasy Państwowe okiem uczniów Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 2 w Poznaniu

16 listopada uczniowie klasy 6c szkoły podstawowej oraz Ic gimnazjum odwiedzili Nadleśnictwo Łopuchowo, w celu wzięcia udziału w warsztatach organizowanych przez Lasy Państwowe. W czasie ich trwania dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat lasów w Polsce oraz ptaków i zwierząt w nich żyjących. Poza wiedzą teoretyczną obserwowali ptaki w ich naturalnym środowisku oraz badali organizmy pod mikroskopami.
Zajęcia realizowane w Ośrodku Edukacyjnym „Łysy Młyn” w pełni odpowiadają zainteresowaniom młodzieży szkolnej. Prowadzone są w sposób innowacyjny, z zastosowaniem bogatych środków dydaktycznych. Tematyka zajęć ustalana jest indywidualnie i jest spójna z treściami podstawy programowej z przyrody lub biologii.
Pani Karolina Prange jest doskonale przygotowana do prowadzonych zajęć.
NIEWĄTPLIWIE JEST TO MIEJSCE GODNE POLECENIA 🙂

Tomasz Horkawy

Klasa 2 A w Biedrusku

Dnia 15 listopada klasa 2 a była na wycieczce w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”. Odbyły się tam bardzo ciekawe zajęcia  związane z lasem i jego mieszkańcami. Mieliśmy okazję skorzystać z mikroskopów i zobaczyć w powiększeniu drewno różnych gatunków drzew i owady żyjące w lesie. Nauczyliśmy się rozpoznawać drzewa iglaste i liściaste rosnące w Polsce. Widzieliśmy z bliska orle gniazdo, a nawet mogliśmy do niego wejść. Dowiedzieliśmy się, że las jest środowiskiem życia wielu zwierząt.  Mile i pożytecznie spędziliśmy czas w tym uroczym miejscu.

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 34 w Poznaniu

 

Zajęcia dydaktyczne w Łysym Młynie

Grupy Biedronek i Elfów wybrały się na zajęcia dydaktyczne do Łysego Młyna. Tematyką zajęć były drzewa, jak są zbudowane, jakie gatunki rosną w okolicy i jak je rozpoznawać. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację oraz okazy pod mikroskopem. Były też zajęcia rysunkowe i oczywiście zajęcia w terenie. Odszukaliśmy prawie wszystkie gatunki drzew o których mówiliśmy w czasie zajęć. Gospodyni obiektu powiedziała nam, jakie owoce z drzew możemy spróbować, choć nie wszystkim smakowały. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie w czerwcu…… ponieważ wcześniej nie było żadnego wolnego terminu. Widać zajęcia podobały się nie tylko nam.

Jolanta Bieda

Klasy szóste  Szkoły Podstawowej nr 20 w Łysym Młynie

      Kap, kap,kap… w deszczowy październikowy dzień uczniowie klas 6b i 6c wybrali się na zajęcia w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku. Uczniowie zauroczeni pięknem jesiennych krajobrazów zgłębiali wiedzę przyrodniczą na temat rodzimych gatunków drzew i krzewów. Wszyscy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści Pani Leśnik o owadach, grzybach i sowach. Była to niezwykła lekcja w magicznym miejscu!

Hanna Niechwiadowicz

Kasztanobranie

 

Zakończyliśmy akcję „Kasztanobranie”,

 Zebraliśmy 301kg kasztanów!!!

Dziękujemy wszystkim za tak duże zaangażowanie.

Kasztany zostały zawiezione przez najstarsze grupy do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku (Nadleśnictwo Łopuchówko).
Dzięki uprzejmości taty Uli z Motylków, grupy Skrzaty i Motylki mogły skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej ośrodka „Łysy Młyn”. Dzieci poznały różne gatunki drzew, dowiedziały się jak zbudowane jest drzewo, jakie organizmy w nim zamieszkują, co robimy z drewna, oraz wiele innych ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach.
Zachęcamy rodziców odwiedzania strony www.wlin.pl jest to bezpłatna platforma edukacyjna, z której dzieci mogą się bardzo dużo dowiedzieć o wodzie, lesie i naturze oraz  strony www.ochronapachnicy.pl
a także do polubienia strony ośrodka „Łysy Młyn” na facebooku, gdzie pojawił się post z ciekawostką dotyczącą naszych zajęć  https://www.facebook.com/Nadle%C5%9Bnictwo-%C5%81opuch%C3%B3wko-O%C5%9Brodek-Edukacji-Le%C5%9Bnej-%C5%81ysy-M%C5%82yn-w-Biedrusku-878584052175177/

Olga Ospałek

Biedronki odwiedziły „Łysy Młyn” w Biedrusku

Grupa Biedronek dziś wyjechała autokarem na wycieczkę. Celem był ” Łysy Młyn” w Biedrusku. W programie edukacyjnym dzieci poznały wiele  rodzajów grzybów jadalnych i trujących. Obejrzały pod mikroskopem różne owady. Zapoznały się z chorobami  jakie mogą być skutkiem ukąszenia kleszcza.Na koniec przemiła gospodyni zabrała dzieci  na ścieżkę edukacyjna pokazując im różne gatunki drzew, pułapki na owady i inne ciekawostki przyrodnicze, nawet pozwalając wejść do gniazda Orła Bielika. I choć przedszkolaki wróciły  w deszczu to były zadowolone i uśmiechnięte.

Katarzyna Patula

Dzień Chłopaka w Łysym Młynie

Z okazji Dnia Chłopców  uczniowie klasy trzeciej  wybrali  się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”. Koniec września rozpieścił nas ciepłym słońcem. Pani Karolina zaprosiła nas na zajęcia dotyczą grzybów. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację o grzybach jadalnych i trujących oraz ich roli w przyrodzie. Następnie wypełnialiśmy karty pracy i  krzyżówki . Oglądaliśmy również pod mikroskopami kleszcze. Dowiedzieliśmy  się także , jak ich unikać . Następnie udaliśmy się na podchody ścieżką edukacyjną wokół jeziora, podczas której odpowiadaliśmy na pytania, rozwiązywaliśmy zagadki wykorzystując wiadomości opisane na przystankach. Pani Karolina przekazała nam wiele ciekawostek ze świata przyrody. Bardzo dziękujemy za miłe, profesjonalne  przyjęcie i przekazaną nam wiedzę.

Anna Smura SP 54 Poznań

Europejskie Dni Ptaków w Łysym Młynie

Kolejny raz gościliśmy w Nadleśnictwie Łopuchówko i jesteśmy pod dużym wrażeniem zajęć, jakie przeprowadziła z nami pani Karolina Prange. Dziękujemy za ciekawe informacje dotyczące ptaków żyjących w polskich lasach, możliwość zapoznania się z modelami wybranych ptaków oraz okazję oglądania pod mikroskopem owadów.Bardzo podobała nam się okolica nad wodą, wspólne doglądanie żyjątek wyłowionych z wody oraz obserwacja zebranych owadów w specjalnych pojemnikach.Miła i przyjazna atmosfera wizyty w Łysym Młynie zostanie nam na długo w pamięci. Wkrótce tu znów zawitamy, ale tym razem na dłużej.

nauczycielki z przedszkola w Mrowinie

Wrzesień w Łysym Młynie

Jestem pod wrażeniem zajęć, które dzieciom sprawiły wiele radości.
Jako pedagog, dowiedziałam się wielu nowych i interesujących informacji.
Cieszył mnie widok zaangażowanych, w odkrywanie tajników natury, przedszkolaków.
Zajęcia bazujące na pobudzaniu aktywności dziecka- to strzał w dziesiątkę.
Z serdecznymi pozdrowieniami i do zobaczenia!

Wychowawca grupy "Meduzy" Joanna Osman

Wycieczka do Łysego Młyna

Dzisiaj byliśmy na wycieczce w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku. Po zjedzeniu śniadanka na świeżym powietrzu, pani Karolina zaprosiła nas na zajęcia dotyczące wody w przyrodzie. Obejrzeliśmy ciekawe filmy o obiegu wody w przyrodzie, o jej oczyszczaniu, zrobiliśmy interesujące doświadczenia. Następnie w dwóch grupach wypełnialiśmy karty pracy, robiliśmy pracę plastyczną oraz oglądaliśmy pod mikroskopami małe i większe „żyjątka” wodne. Później poszliśmy na ścieżkę edukacyjną „Rola wody w przyrodzie”, podczas której odpowiadaliśmy na pytania wykorzystując wiadomości opisane na przystankach. Pani Karolina pokazała nam dużo ciekawostek ze świata przyrody. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i przekazaną nam wiedzę.

Anita Wachaczyk

Przystań Odkrywców w Łysym Młynie

„Bardzo dziękujemy pani Karolinie za profesjonalne, ciekawe i urozmaicone zajęcia w Łysym Młynie. Samo miejsce zrobiło na nas niezwykłe wrażenie: mikroskopy, bóbr, ogromne ilustracje, wystawa. Pani Karolina potrafiła zainteresować prezentacją, pobawić się z dziećmi w kręgu oraz opowiedzieć o roślinach, które dzieci mogły obejrzeć za pomocą lup. A poza tym sprawiła, że poczuliśmy się miło ugoszczeni, więc z chęcią zapiszemy się do niej na kolejne warsztaty.”

I jeszcze raz – DZIĘKUJEMY 🙂

Joanna Kwiatkowska-Kajdasz

Udane wakacje z przyrodą w Łysym Młynie

Bardzo gorąco dziękujemy za przesłane zdjęcia i oczywiście za zajęcia.

Dzieci wróciły zachwycone i z ogromną wiedzą na temat kleszczy i pachnicy dębowej. Zajęcia w terenie wspominały jeszcze długo w drodze powrotnej a rodzicom przekazywali wszystkie zdobyte informacje dotyczące kleszczy – sposobie zabezpieczenia się przed nimi i jak go wyjąć jak już w nas się wbije.

Jesteśmy pełni podziwu dla wiedzy jaką Państwo przekazujecie wszystkim odwiedzającym grupą a także cierpliwości do naszych podopiecznych.

Życzymy udanych wakacji i do zobaczenia.

Małgorzata Nowacka - DK "Jagiellonka.

Wakacyjne spotkanie z przyrodą, wielką przygodą w Łysym Młynie

5 lipca odwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Leśnej  Łysy Młyn koło Biedruska.  Bardzo nam się podobały warsztaty edukacyjne o tematyce leśnej. Dzięki Pani Karolinie dowidzieliśmy się wiele na temat martwego drewna i jego mieszkańców, a także bobrów, nawet jednego mogliśmy pogłaskać 😉 ptaków zamieszkujących lasy,  szczególnie sów, poznaliśmy też rodzaje i funkcję piór. Pani Ola Wojciechowska przedstawiła nam wyjątkową pachnącą morelami Pachnicę Dębową, poznaliśmy jej budowę i zwyczaje.  Mogliśmy też posłuchać opowieści o naszych lokatorach –roztoczach a nawet obejrzeć je pod mikroskopem. Zajęcia terenowe były miłym zakończeniem naszej wizyty i praktycznym uzupełnieniem warsztatów.  Na pewno niedługo wrócimy do Łysego Młynu na kolejne spotkanie z przyrodą.

Laboratorium Nauki i Zabawy Supeł  w Suchym Lesie

Bezpieczne Wakacje- BEZPIECZNY LAS w Łysym Młynie

Po raz kolejny dzieci z Niepublicznego  Przedszkola „Niebieskie Migdały” wzięły udział w zajęciach w Łysym Młynie. Tym razem dotyczyły one bezpiecznych wakacji oraz sposobów uchronienia się przed kleszczami. Forma i sposób prowadzenia zajęć wzbudziły zainteresowanie dzieci i sprzyjały twórczej aktywności. Najbardziej zaciekawiła ich prelekcja o bobrach oraz możliwość bezpośredniego doświadczania i poznawania świata z użyciem mikroskopów. Bardzo ucieszył dzieci kontakt z żywymi zwierzętami, owadami – obserwowanie żab, ryb, żuków, ważek ptaków,…Wędrówka wokół stawu z panią Olą Wojciechowską w poszukiwaniu pachnicy dębowej była wspaniałą przygodą i nowym doświadczeniem. Łysy Młyn to przyjazna przestrzeń, a jego pracownicy to otwarte i kompetentne osoby.

Jeszce raz BARDZO DZIĘKUJEMY 🙂

Dzieci i nauczyciele z Niepublicznego Przedszkola "Niebieskie Migdały"

SURWIWALIA 2016 – trzecia edycja

10-12 czerwca 2016 roku w miejscowości Biedrusko, woj. wielkopolskie.
Było to ogólnopolskie spotkanie miłośników, instruktorów i specjalistów z zakresu survivalu z całej Polski, jak również okazja do wypromowania survivalu jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego wśród mieszkańców naszego kraju.
Działania kierowane były zarówno do profesjonalistów, jak i do wszystkich, którzy zainteresują się survivalem.
Celem SURWIWALIÓW było umożliwienie osobom zainteresowanym wymiany doświadczeń oraz zdobycia wiedzy survivalowej, ale też nawiązania nowych znajomości dla dalszej współpracy.
Piątek miał pierwotnie rozpocząć się od Młodzieżowych Manewrów Terenowych, ale z powodu cofnięcia zgody przez Komendanta CSW Ląd (powodem były
Międzynarodowe Manewry Wojskowe ANAKONDA), zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku.
Sobota i niedziela to był czas na doskonalenie umiejętności dla osób zajmujących się survivalem oraz na naukę dla tych, którzy dopiero chcieli poznać czym jest survival.
Był to również pierwszy, ważny sprawdzian dla bezpośredniego Organizatora, Koordynatora Grupy Regionalnej SPSS – WIELKOPOLSKA, w zakresie zdolności organizacyjnych i sprawności logistycznej.
SURWIWALIA 2016 były też zwieńczeniem całorocznych przygotowań w zakresie pozyskiwania sprzętu oraz wykorzystania porozumień podpisanych przez Grupę Regionalną SPSS – WIELKOPOLSKA.
W   SURWIWALIACH   wzięło   udział   85   osób.   Wystąpiło   12   warsztatowców.   7 wolontariuszy tworzyło tzw. zabezpieczenie techniczne.
Efektem spotkania na SURWIWALIACH było:
– przyjęcie 6/8 nowych członków SPSS,
–   spotkanie   się,   rozpoznanie   i   wstępne   zorganizowanie   się   2   nowych   grup regionalnych   –   członkowie   z   Krakowa   i   Tomaszowa   Mazowieckiego   wraz   z okolicami,
– nawiązanie nowych kontaktów z osobami oferującymi w przyszłości prowadzenie różnego typu warsztatów
– wzrost zainteresowania survivalem ze strony młodzieży
źródło: http://surwiwal.edu.pl/wp-content/uploads/SURWIWALIA_2016-sprawozdanie.pdf

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju (ESDW) – dzień 4 : Bezpieczne wakacje, BEZPIECZNY LAS w wykonaniu studentów UP Wydziału Leśnego

Bardzo dziękujemy za odbyte w Ośrodku Edukacji Leśnej ,,Łysy Młyn”zajęcia edukacyjne z klasą IIIF ze SPnr5 w Swarzędzu.
Była to bardzo ciekawa przygoda, w której uczniowie zdobywali mnóstwo wiedzy przyrodniczej poprzez doświadczanie i radosne odkrywanie.
Imponująca była dla mnie organizacja zajęć, w której brali udział również studenci -świetnie zorganizowani i dbający o każdy szczegół.
W autokarze dało się jeszcze słyszeć duże ożywienie dzieci wynikające z omawianych doświadczeń związanych głównie z bardzo aktualnym tematem – a mianowicie -tematem KLESZCZY.

Katarzyna Małaczyńska

Leśnik-gospodarzem lasu ! w wykonaniu studentów UP

19 maja 2016r. klasa 1a ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Poznaniu po raz drugi w obecnym roku szkolnym odwiedziła Ośrodek Edukacyjny  Łysy Młyn. Już od samego początku przywitała nas spora grupa studentów z Wydziału Leśnego. Pani Karolina przywitała nas serdecznie i zaproponowała zabawę integrującą „Zwierzęta naszego lasu” dzieci i starszych, która wprowadziła  wszystkich w dobry nastrój. Później dzieci zostały podzielone na dwie mniejsze grupy i udaliśmy się na zajęcia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały o pracy leśnika. Dowiedziały się jakich używa narzędzi i do czego one służą. Czym zajmuje się leśnik w ciągu całego roku, na czym polega jego praca. Nauczyły się rozpoznawać jelenia, daniela, łosia i wiedzą jak nazywają się ich  samice. Następnie słuchały, jak należy zachować się, gdy spotkają dzikie zwierzęta w lesie. Bardzo zaciekawiła nas informacja o tym, jak długo rośnie las i ilu leśników musi o niego dbać by osiągnął czas wyrębu. Dzieci poznały ubiór leśnika wizytowy i roboczy. Dowiedziały się o zagrożeniach jakie mogą być w lesie, czyli o kleszczach. Co należy robić by zmniejszyć możliwość ukąszenia przez nie. Dzieci same podały okoliczności, w których były kiedyś w lesie. Wiedziały, że o las trzeba dbać. Nie wolno zostawiać w nim śmieci.
Zajęcia były bardzo ciekawe i urozmaicone. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały informacji o pracy leśnika. Studenci w ciekawy sposób prezentowali zagadnienie stosując wiele ciekawych pomocy, przez co temat zajęć był bardziej zrozumiały dla młodszych dzieci . Dzieci z zajęć zapamiętały bardzo dużo i bardzo się im podobało. Dzieci są chętne do kolejnych odwiedzin, bo tutaj zawsze jest wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia.

Barbara Bańdurska

 

 

Listy do Ziemi uczniów ze Szkoły Podstawowej im. gen Stefana Roweckiego „Grota”

Szanowni Państwo, w naszej szkole listy dla Ziemi pisało 480 uczniów z klas od I do III, trudno nam było wybrać jeden list przesyłamy więc 7 listów.
Podczas realizacji imprezy współpracowaliśmy z Nadleśnictwem Łopuchówko, które zgłosiło nasz udział w akcji pisania listów dla Ziemi.
Pozdrawiamy serdecznie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. gen Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach i opiekunki Szkolnego Klubu Ekologicznego EKOLUDEK

Wiesława Ziembińska i Hanna Anna Kłosińska

Jak studenci Wydziału Leśnego poradzili sobie z przedszkolakami i kto wyszedł zwycięsko z tego starcia?

Serdecznie pozdrawiamy Łysy Młyn! Jeszcze raz dziękujemy za wspaniałe spotkanie z naturą, ciekawe zajęcia dotyczące życia w danym ekosystemie, zainteresowanie otaczającą przyrodą i nauki szacunku dla tego co wokół nas nawet tak małych i żywych dzieci jak nasze Biedronki. Dziękujemy obecnym podczas naszej wizyty studentom Ochrony Środowiska, za ich zaangażowanie w prowadzenie zajęć z recyklingu w sposób umożliwiający zrozumienie tematu i zapamiętanie najistotniejszych wiadomości poprzez zabawę. Polecamy wszystkim do odwiedzenia  tego miejsca z dziećmi. Nikt , kto   przyjedzie do Łysego Młyna nie będzie zawiedziony. Szczególne Podziękowania kieruję do p. Karoliny Prange, która kieruje tymi spotkaniami i trzyma nad nimi pieczę.

opiek. I. Sroka i grupa Biedronki z Gminnego Przedszkola w Owińskach

Warsztaty przyrodnicze w Łysym Młynie – Gimnazjum w Zalasewie

 
12 maja uczniowie klasy I f oraz I b uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych w Ośrodku Edukacji Leśnej w Łysym Młynie koło Biedruska. Warsztaty były nagrodą za udział w konkursie EKO- BABIE LATO, sponsorowaną przez Urząd Miasta i Gminy Swarzędz. Zajęcia prowadzone były przez studentów Ochrony Środowiska i Leśnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Uczniowie poznali tajniki „martwego drewna”, które jak sie okazało wcale nie jest martwe. Wzbogacili wiedzę na temat zagrożeń zakażeń chorobami odzwierzęcymi i sposobami ich uniknięcia. Mikroskopowo i makroskopowo mogli obejrzeć szereg szkodników roślin oraz pasożytów człowieka, np. kleszcze, tasiemce, motylicę wątrobową, bleee… Ścieżka dydaktyczna pozwoliła na bezpośrednie obcowanie z przyrodą. Nauczyła dostrzegać piękno otaczajacej nas przyrody, wsłuchać się w jej odgłosy. Widzieliśmy żeremie bobrowe, głaskaliśmy bobra o miękkiej, miłej w dotyku sierści (szkoda, że był to tylko eksponat, a nie żywy okaz).
SUPER LEKCJA BIOLOGII!
naucz. biologii Aleksandra Mojsak

Klasa 1c bliżej natury!

          Ciekawostki dotyczące wody:
Nieszczelna spłuczka w WC powoduje wyciek w ciągu dnia około 720 litrów wody, a rocznie – 260m sześciennych wody. Na świecie ponad jeden miliard dwieście milionów ludzi ma utrudniony dostęp do wody, a 200 milionów cierpi z pragnienia. Na naszym Globie znajduje się tylko ok. 5% słodkiej wody- nadającej się do picia.
 
Dnia 20 kwietnia 2016r klasa 1c uczestniczyła w wycieczce do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku. Po dotarciu na miejsce przywitała nas w mundurze leśnika Pani Karolina Prange, która tego dnia przygotowała dla nas wiele ciekawych atrakcji.  Tematem naszego spotkania w „Łysym Młynie” była woda i jej rola w środowisku i życiu człowieka.

Pani Karolina przygotowała ciekawe doświadczenia związane z wodą. Dzieci wykonały ekologiczną kropelkę, którą wzięły do domu. Dzieci miały okazję zobaczyć pod mikroskopem diagnostycznym organizmy wodne takie jak: okrzemki, widłonogi, rozwielitki, skrętnica, wrotki, euglena zielona, pantofelek. Pani Karolina opowiedziała dzieciom wiele ciekawych rzeczy związanych z lasem. Największą atrakcją był Bóbr o imieniu Boguś. „Motylki” miały okazję zobaczyć i dotknąć Hubę. Dzieci otrzymały lornetki i lupy. Poruszając się wokół stawu odkrywaliśmy ciekawe, przyrodnicze tajemnice mogliśmy stać się „Małymi odkrywcami”. Ten dzień był wspaniałym dniem, spędzonym w miłym towarzystwie i bliżej natury. Na koniec wszyscy otrzymaliśmy upominki.
„Motylki” dziękują za wspaniałą, leśną przygodę i do zobaczenia we wrześniu.

wych. Dagmara Łuczkowska

 

 Dzień Ziemi, Akcja Listy do Ziemi, i warsztaty edukacyjne rady na odpady, czyli to i owo o recyklingu w Łysym Młynie

W piątek 22 kwietnia byliśmy na wycieczce  w Suchym Lesie na Wysypisku Odpadów Komunalnych.   Zobaczyliśmy w jaki sposób składowane są śmieci i ku naszemu zdziwieniu zobaczyliśmy uporządkowane, zielone miejsce, otoczone pagórkami i drzewami. Dowiedzieliśmy się jak i po co segreguje się śmieci, w jaki sposób są składowane i przerabiane odpady,  co to jest energia odnawialna i jak wielkim zagrożeniem są śmieci zarówno dla współczesnego człowieka jak i środowiska. Kontynuacją tematu były warsztaty edukacyjne zorganizowane przez  Ośrodek  Edukacji  Leśnej  „Łysy Młyn” w Biedrusku. Przygotowane zadania przez panią Karolinę Prange pozwoliły nam odpowiedzieć na liczne pytania: Na czym polega recykling? Po co segregować śmieci? Jak można chronić nasze środowisko? Jak wielki wpływ mamy my, ludzie na otaczające nas środowisko. Poruszający film, jaki obejrzeliśmy o ginących ptakach uświadomił nas , jak ważna jest segregacja śmieci. Zdobytą wiedzę zapewne wykorzystamy, pisząc Listy do Ziemi w ramach udziału w akcji ekologicznej CAŁA POLSKA PISZE LISTY. Będą to listy wyjątkowe, bo napisane na specjalnym papierze listowym, wykonanym z makulatury. Dziękujemy Pani Karolinie za przygotowanie niezwykłej lekcji przyrody, za ogromną wiedzę, którą potrafiła nam przekazać z wielką pasją i zaangażowaniem.  A na koniec jeszcze spacer wokół jeziorka z lupami i lornetkami, kolejne  pytania, wyczerpujące odpowiedzi i czas powrotu do szkoły. Wracając do szkoły nie mogliśmy nie skorzystać z zaproszenia mamy Kingi, która pracuje w Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie. Byliśmy pod wrażeniem wielkości biblioteki, ilości książek, a przede wszystkim bardzo miłego przyjęcia. Dziękujemy za zaproszenie, niebawem  po raz kolejny odwiedzimy to miejsce, tym razem czeka nas spotkanie  z autorem książek dla dzieci, Panem Łukaszem Wierzbickim.

Listy dla Ziemi
W tym roku uczniowie naszej klasy wzięli udział w akcji proekologicznej „Cała Polska pisze listy dla Ziemi” Fundacji Ekologicznej ARKA. Nikogo nie trzeba było namawiać, swoje zaniepokojenie zanieczyszczeniem powietrza i jego konsekwencjami zapisali na kartkach, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Wybrane dwa  listy /Mai i Martyny/ zostaną  przesłane do Fundacji  i wezmą udział w konkursie na Najpiękniejszy list dla Ziemi. Laureaci wybierani będą dwoma sposobami, bo przez internautów oraz jury. Na pozostałych uczniów czekają drobne niespodzianki.
wych. mgr B. Krajewska

 

„Rady na odpady, czyli to i owo o recyklingu”z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Napachaniu

Serdecznie dziękujemy za zachęcenie nas do odkrywania świata przyrody i ciągłego pogłębiania swojej wiedzy. Lekcja edukacyjna „Rady na odpady, czyli to i owo o recyklingu” pokazała nam jak ważną rolę odgrywa człowiek w świecie przyrody. Jak może na nią wpływać i jak ją chronić. Teraz już wiemy, że segregacja śmieci, to troska o nasz wspólny dom – Ziemię. Bardzo podobało nam się tropienie przyrody z lupami i lornetkami. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy tyle ciekawych informacji ze świata przyrody, że już planujemy kolejną wizytę w „Łysym Młynie.”

 

Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Napachaniu z wychowawczynią
 

 

Przedszkolaki z Mrowina w Łysym Młynie

 

Wczorajsze zajęcia w Łysym Młynie bardzo nam się podobały.Mieliśmy okazję usłyszeć ,,Co wiosną w lesie śpiewa?” a to za sprawą prezentacji, którą przygotowała p.Karolina.Dzieci poznały ptaki charakterystyczne dla polskich lasów i ich odgłosy oraz drewniane sylwety tych ptaków.Atrakcją było wykonanie budki lęgowej przez każdą grupę oraz oglądanie organizmów pod mikroskopem.Wszystkim podobała się piękna okolica i spacer dookoła jeziora połączony z obserwacją przyrody. Bardzo miła prowadząca- p. Karolina potrafiła zaciekawić dzieci swoimi opowieściami. Po powrocie do przedszkola dzieci opowiadały o zrobieniu budki lęgowej dla ptaków  i prosiły aby ją zawiesić w ogródku przedszkolnym a na naszej przedszkolnej gazetce zamieściliśmy  fotorelację z wycieczki.Wszystkim się podobały zdjęcia i przepiękna okolica i już zarezerwowaliśmy sobie następny termin wizyty w Łysym Młynie w nowym roku przedszkolnym.Pozdrawiamy i życzymy satysfakcji z pracy.

 

Arleta Łech
ZSP w Napachaniu. Przedszkole w Mrowinie

Poznański Festival Nauki i Sztuki

Dziękujemy za miłe spotkanie 19.04.2016 r. w fantastycznym miejscu. Stwierdziliśmy jednogłośnie, że najbardziej z wszystkich festiwali a już kilka lat uczestniczymy to dzisiejsze zajęcia są najlepsze. Przekazane przez Państwa treści w prostym i  dostępny dla uczniów ze szkoły podstawowej języku nie aż tak naukowo jak się spotykaliśmy w różnych miejscach. Mam nadzieję, że uda nam się zarezerwować termin na wrzesień 2016. Będziemy wdzięczni jak Pani o nas pomyśli.

M. Tomaszewski

Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Biedrusku w Łysym Młynie

Zajęcia przeprowadzone w Łysym Młynie w dniu 14.04.2016 przez panią Karolinę dotyczące ptaków były dla nas bardzo ciekawą i pełną atrakcji lekcją.
Przez ten krótki, ale treściwy czas przenieśliśmy się w tajemniczy i fascynujący świat zwierząt. Przemierzając ścieżki Łysego Młyna czuliśmy przyjemny dreszczyk emocji oraz ciekawości  – co tym razem zobaczymy?, kogo usłyszymy?
Z wypiekami na twarzach, radośni i z głowami przepełnionymi świeżą wiedzą kroczyliśmy za panią Karoliną, która co rusz pokazywała nam piękno otaczającej nas przyrody.
Były to chwile niezapomniane i w niezwykły sposób pobudzające nasz głód przygód.
Pani Karolina swoją osobowością i serdecznością zjednała sobie naszych uczniów, była otwarta na propozycje ze strony zarówno dzieci jak i nauczycieli.
Do szkoły wracaliśmy pełni inspiracji i pewni, że na pewno wrócimy do Łysego Młyna.
Dziękujemy!

Wiktoria Korzyniewska

 

Projekt „Woda”

W ramach ogólnoszkolnego projektu Woda klasa 2D uczestniczyła w wycieczce tematycznej w rejonie Łysy Młyn, realizując ścieżkę edukacyjną Rola wody w przyrodzie- Biologiczna ocena czystości wód. Podczas zajęć terenowych wykorzystano plansze i materiały znajdujące się na platformie WLIN. Podsumowanie warsztatów terenowych w Łysym Młynie odbyło się w szkolnych pracowniach informatycznych na platformie edukacyjnej.
Zajęcia terenowe Łysy Młyn uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Poznaniu

Klasy 2b i 3b  Prywatna Szkoła Podstawowa Biedrusko na zajęciach w Łysym Młynie 07.04.2016 r.

Zapraszamy do zapoznania się z cudownymi  zdjęciami z zajęć terenowych w Łysym Młynie. Dla naszych uczniów z klas 2b i 3b był to kolejny dzień pełen wrażeń i okazja do obserwacji budzącej się do życia na wiosnę przyrody. Nowa porcja wiedzy i umiejętności zdobyte w terenie- nikt nie pomyli już padalca z wężem!

 

Przedszkole Misia Colargola w Łysym Młynie

 

Dzieci z przedszkola Misia Colargola dziękują za atrakcyjne zajęcia w Ośrodku Edukacji Łysy Młyn. Poznaliśmy różne gatunki ptaków ich śpiew a także w laboratorium obserwowaliśmy pod mikroskopem ciekawe owady.Bardzo profesjonalne i ciekawe zajęcia dla dzieci i dorosłych.Miło spędziliśmy czas.Dziękujemy

 

 Hanna Marciniak

 

Klasa 3 c w Ośrodku Edukacji Leśnej

W czwartek 31 marca klasa 3c wybrała się na wycieczkę do Nadleśnictwa Łopuchówko do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”. Tam, pani leśnik Karolina Prange z ogromnym zaangażowaniem poświęciła nam czas.

Pobyt w „Łysym Młynie” wzbogacił nas o nowe i ciekawe wiadomości dotyczące świata roślin i zwierząt. Byliśmy w pracowni entomologicznej, gdzie każdy z nas mógł pod mikroskopem zobaczyć owady leśne i ptasie pióra. Obejrzeliśmy bardzo ciekawy film przyrodniczy o ptakach żyjących w Polsce i mieliśmy okazję usłyszeć nagrań niektórych z nich. Wysłuchaliśmy także wielu interesujących informacji dotyczących życia sów. Dużą atrakcją było własnoręczne wykonanie budek lęgowych dla ptaków, które zabraliśmy ze sobą i z pewnością zawiesimy na drzewach w okolicy naszej szkoły.

Na końcu, wyposażeni w odpowiedni sprzęt ornitologiczny – lornetki, wybraliśmy się na spacer wzdłuż ścieżki dydaktycznej. Wyszukiwaliśmy i obserwowaliśmy ptaki żyjące wokół nas. Udało nam się zauważyć m.in.: żurawie, sikorki, wija drewniaka a także śliczną wczesnowiosenną złoć żółtą. Podczas spaceru wokół stawu widzieliśmy również uschnięte olchy rosnące na bagnach i żeremie bobrów.

Po raz kolejny w „Łysym Młynie” poznaliśmy wiele ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach. Wszystkim szczerze polecamy to ciekawe miejsce, do którego z pewnością jeszcze wrócimy.

W piątek 8 kwietnia wybraliśmy się na teren szkolnego placu zabaw, żeby powiesić na drzewach budki lęgowe. Wykonaliśmy je własnoręcznie tydzień wcześniej na wycieczce w Nadleśnictwie Łopuchówko w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”.

Jedna z budek została zawieszona na sośnie, druga około 30 metrów dalej na topoli. Zainteresowanie sikorek bogatek było dość duże. Po chwili gdy odchodziliśmy na drzewie siedziały już cztery, a jedną udało nam się uchwycić na zdjęciu. Mamy nadzieję, że w obu naszych budkach niebawem zamieszkają jakieś ptaki i doczekają się potomstwa. Z pewnością za pomocą lornetek będziemy je obserwować.

Uczniowie klasy 3c z wychowawczynią
 

 

 

„100 milionów drzew do 2017 roku”

 

W pobliżu Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” na terenie leśnictwa Marianowo, w Nadleśnictwie Łopuchówko w dniu 25.02 2016 odbyła się regionalna inauguracja akcji edukacyjnej pt. „100 milionów drzew do 2017 roku” organizowanej przez Ogólnoświatową Wirtualną Szkołę Environmental Online ENO. Celem międzynarodowej kampanii jest aktywizowanie dzieci i młodzieży na rzecz działań proekologicznych oraz edukowanie ich w zakresie ochrony środowiska. Projekt ma na celu sadzenie rodzimych gatunków drzew przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem Dni Sadzenia Drzew. W akcji uczestniczyli przedstawiciele Wojskowej Straży Pożarnej w Biedrusku, uczniowie Przedszkola Przyjaciele Włóczykija w Poznaniu wraz z rodzicami. Łącznie w tym dniu gościliśmy 100 osób. Posadziliśmy 1000 sadzonek dębu bezszypułkowego. Pierwszym etapem akcji edukacyjnej było poinformowanie jej uczestników o działalności Lasów Państwowych w zakresie gospodarki leśnej. Lasy Państwowe – 428 nadleśnictw w kraju – to organizacja od ponad 80 lat gospodarująca i chroniąca najcenniejszy majątek narodowy jakim są polskie lasy. Każdego roku sadzimy 500 mln drzew, na skutek czego lasów w Polsce przybywa. W ciągu doby hektar lasu pochłania tyle dwutlenku węgla, ile wydziela, go w tym czasie 200 osób. Jest środowiskiem życia, co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt, a dla niektórych z nich – jedyną ostoją. Od obecności i stanu zdrowotnego lasów zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego. W drugim etapie akcji edukacyjnej pracownicy Nadleśnictwa zapewnili najmłodszym uczestnikom zajęć, program edukacyjny związany z pracą leśnika. Jak opowiedzieć najmłodszym o pracy leśnika w inny niż zazwyczaj sposób? Sprawić, by przez chwilę poczuli się jak gospodarze danego terenu i zrozumieli, że las nie hoduje się sam! Przedszkole nr 75 „Przyjaciele Włóczykija” z Poznania bardzo dziękuje za tych kilka wspaniale spędzonych godzin. Zarówno dla dzieci jak i dla pań, była to ciekawa lekcja przyrody przeprowadzona przez miłą i kompetentną panią przewodnik. Po zimowych miesiącach, fajnie było znów wyruszyć w teren, a „Łysy Młyn” to naprawdę niesamowite miejsce świetnie przygotowane dla dzieci. Najmłodsi poznawali mieszkańców lasu i pracę leśnika, starsze przedszkolaki bardzo zaangażowały się w sadzenie drzewek i razem ze strażakami pilnie pracowały mając przy tym dużo frajdy. Za rok z pewnością wrócimy tu, żeby sprawdzić jak rosną nasze dęby.

 

 

Katarzyna Kawecka-opiekun grupy

 

Łysy Młyn to wspaniałe miejsce prowadzone przez ludzi z pasją, którzy z zaangażowaniem i radością przekazują dzieciom wiedzę o mieszkańcach lasu i pracy leśników. Znajdziecie tu świetnie przygotowaną ścieżkę edukacyjną ciągnącą się wzdłuż jeziora, ekspozycję poświęconą martwemu drewnu a także leśne laboratorium wyposażone w sporą ilość mikroskopów. Na pewno ucieszy Was fakt, że korzystanie z tych wszystkich atrakcji jest NIEODPŁATNE! Jeśli szukacie miejsca na wycieczkę szkolną/przedszkolną to jest to dobry wybór. PS w lutym można tu znaleźć takie oto widoki, aż trudno sobie wyobrazić jak pięknie musi tu być wiosną i latem.
Mały Przedszkolak

 

Warsztaty dla przyszłych nauczycieli biologii w „Łysym Młynie”

14 stycznia 2016 roku grupa studentów z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu wraz z dr Renatą Dudziak uczestniczyła w zajęciach prowadzonych w Ośrodku Edukacji leśnej w Łysym Młynie przez Panią mgr Karolinę Prange. Grupę studencką stanowiły osoby przygotowujące się na etapie studiów magisterskich do pracy w zawodzie nauczyciela biologii. Zajęcia przygotowane były specjalnie w taki sposób, aby ich uczestnicy mogli zapoznać się z niezwykle bogatą ofertą zajęć dydaktycznych prowadzonych w Ośrodku. Słuchając prelekcji Pani Karoliny, wykonując zadania, oglądając zbiory – ładowaliśmy swoje „baterie” chęci do tak wspaniałej i efektywnej pracy dydaktycznej, której przykładem są warsztaty prowadzone w Łysym Młynie. Były one dla studentów doskonałym przykładałem wzorcowo realizowanych zajęć edukacyjnych. Na pewno jeśli ich drogi zawodowe pozwolą im pracować w wyuczonym zawodzie to niejednokrotnie przyjadą oni z uczniami do tego wspaniałego miejsca.

dr Renata Dudziak-opiekun grupy

Zimowe spotkanie z przyrodą w OEL „Łysy Młyn”

W środę 16 grudnia 2015 r. klasa 6a ze szkoły Podstawowej nr 12 w Poznaniu przyjechała po raz drugi do Ośrodka Edukacji Leśnej w Łysym Młynie.
Tematem przewodnim i głównym tego spotkania miały być ptaki: ich różnorodność w budowie. Mieliśmy poznać budowę piór ich rodzaje i funkcje. Drugim tematem miały być hubiaki i martwe drewno.
Niestety energetyka splatała nam figla i zaczęliśmy zajęcia od terenu. Rozpoznawaliśmy drzewa, z wykorzystaniem karty pracy drzewoznawstwo i rozwiązywaliśmy zadania przyrodnicze w zabawie terenowej – leśnych podchodach. Okazały się one bardzo ciekawe, bo rozpoznać drzewa i krzewy po np. owocach, które jeszcze o tej porze są na nich, też każdy przyrodnik powinien umieć. W dodatku mieliśmy niepowtarzalną okazje podziwiania Srokosz przez lornetki ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Idąc ścieżką ,widzieliśmy też świeże zgryzy bobrów oraz nowe żeremie przez nie zbudowane.
W końcu gdy prąd popłynął w przewodach, wróciliśmy do Ośrodka i tam przeprowadziliśmy dalszą część już naszych planowanych zajęć czyli: martwe drewno, pachnica dębowa, sowy oraz dalsza część dotycząca ptaków i ich piór.
Mogliśmy też prowadzić obserwacje mikroskopowe i wykonać samodzielnie preparat z roztoczy. Jeden uczeń wykonał go wg. pani Karoliny perfekcyjnie, lepiej niż nie jeden student.
Bardzo zadowoleni choć nieco przemarznięci wróciliśmy do szkoły.
Bardzo dziękujemy pani Karolinie Prange za tak wspaniałe poprowadzenie tych ciekawych i w pewnej części nieplanowanych zajęć.

Izabela Trawińska – nauczycielka przyrody

Szkoła Podstawowa nr 12 w Łysym Młynie

Już po raz trzeci, 3. 12. 2015 r., klasa 6A ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Poznaniu była na zajęciach przyrodniczych w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”. Prowadziła je dla nas zaprzyjaźniona z nami pani Karolina Kapałka.
Tym razem zajęcia dotyczyły ptaków: ich różnorodności w budowie, środowiskach. Poznaliśmy też budowę i rodzaje piór oraz ich funkcje.
Mogliśmy posłuchać głosów ptaków oraz zobaczyć jak się ptaki obrączkuje. Oczywiście nie zabrakło części warsztatowej czyli obserwacji mikroskopowych dzięki sprzętowi zakupionemu ze środków EEA Grants- Funduszy Norweskich . Rozwiązywaliśmy karty pracy i krzyżówki. Dodatkowo, na koniec poznaliśmy różne rodzaje grzybów – hub oraz przeszliśmy się fragmentem ścieżki przyrodniczej chcąc zobaczyć co słychać zimą w przyrodzie. Mimo naszej trzeciej wizyty w ośrodku, dopiero po raz pierwszy zapoznaliśmy się z głównym “bohaterem” ośrodka – pachnicą dębową. Przed pójściem na autobus weszliśmy do wielkiego gniazda bielika i mogliśmy zmierzyć się z jego skrzydłami.
Zajęcia oczywiście bardzo, bardzo nam się podobały i bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom Łysego Młyna.

Izabela Trawińska – nauczyciel przyrody

Gimnazjaliści z wizytą w Łysym Młynie

We wtorek 1 grudnia klasa 2c pojechała na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej w Łysym Młynie. Była to nagroda, którą dla całej klasy zdobyły Monika Linkowska, Ania Stelmaszewska, Monika Wekwert i Wiktoria Sewerniuk za zaprojektowanie, wykonanie i zaprezentowanie strojów w konkursie Eko-Ciuszek.
Podczas zajęć z przemiłą panią Karoliną Prange, specjalistą ds. edukacji leśnej, uczniowie dużo dowiedzieli się lesie i zwierzętach w nim żyjących. Po obejrzeniu prezentacji wykonywali karty pracy, oglądali owady pod mikroskopem, układali puzzle na czas, rozpoznawali głosy ptaków, tropili jelenia, oglądali drzewa ogryzione przez bobry, a nawet wchodzili do naturalnej wielkości orlego gniazda, które jako eksponat znajduje się przed budynkiem Ośrodka.
W przerwie zjedli pyszne rogale świętomarcińskie i wypili napoje, które w ramach nagrody również ufundował Urząd Miasta i Gminy Swarzędz.
Cała klasa chciałaby gorąco podziękować za wspaniałą nagrodę, a pani Magdzie Malińskiej-Murek z Referatu Promocji za towarzyszenie nam w wyjeździe i dopilnowanie, by wszystko wyszło perfekcyjnie!
 A oto opinie uczniów z klasy 2c
Zuzanna Olbryś
Na wycieczce do Łysego Młyna dowiedziałam się dużo o drzewach, grzybach oraz zwierzętach. Wypełnialiśmy karty pracy, dlatego lepiej przyswoiłam swoją wiedzę. Chętne osoby mogły wziąć udział w grze terenowej.
Monika Linkowska
Dnia 01.12.2015r klasa 2c wybrała się na wycieczkę do Łysego Młyna. Najbardziej z tej wycieczki podobało mi się wyjście w teren z panią Karoliną. Po przyjściu z dworu zaczęliśmy opowiadać koleżankom i kolegom, że słyszeliśmy strzały z poligonu, który znajduje się ni edaleko . Bardzo podobała mi się ta wycieczka i chętnie pojechałabym tam drugi raz.
Sandra Janoś
Wycieczka do Łysego Młyna była bardzo fajna i ciekawa. Nauczyliśmy się na niej ciekawych rzeczy o drzewach, hubach, itp itp. Chciałabym kiedyś tam wrócić.
Wiktoria Sewerniuk
Bardzo mi się podobało i było bardzo ciekawie. Nauczyłam się niektórych rzeczy i mam nadzieje, że przyda mi się to. Według mnie najciekawszą rzeczą był spacer dookoła jeziora. Osobiście twierdzę, że nie zapomnę tej wycieczki.
 Ania Stelmaszewska
Na wycieczce w Łysym Młynie podobało mi się wszystko. Wycieczka była super zorganizowana. Najbardziej mi się podobał spacer w terenie i wejście do gniazda. Uważam, że ta wycieczka była udana.
 Agnieszka Stachowiak
Co robiliśmy na wycieczce?

  1. Poznawaliśmy informacje o kleszczach i hubach.
  2. Mieliśmy możliwość zobaczenia pewnych owadów przez mikroskopy.
  3. Mówiliśmy o bobrach i o ciekawostkach, które dotyczyły tych zwierząt.

Kornelia Maciejewska
Wczorajsza  wycieczka była niezapomniana. Oglądaliśmy rożne gatunki jakiś grzybów drzewnych, a także dowiedzieliśmy się parę ciekawostek o ptakach. Bardzo mi się podobało.
Adrian Wawrzyniak
Wycieczka do Łysego Młyna była fajna,  ciekawa i interesująca. Najlepsza część to zajęcia w terenie i wytropienie jelenia. Fajna zabawa była także przy mikroskopach.
Martyna Kaczała
Dnia 1.12.15r. pojechaliśmy z klasą do ,,Łysego Młyna” niedaleko Biedruska. Pani opowiedziała nam o zwierzętach i roślinach, które zamieszkują w lesie oraz dała nam karty pracy, które robiliśmy. Potem poszliśmy na górę i oglądaliśmy przez mikroskop różne stworzenia. W czasie przerwy jedliśmy rogale i pili napoje. Układaliśmy także puzzle. Kto ułożył pierwszy, ten dostał nagrodę.  Chętni poszli w teren z panią na wycieczkę krajoznawczą. I tak się skończyła nasza wspólna wycieczka.
 Krzysztof Kaczmarek
W Łysym Młynie było bardzo przyjemnie. Wiele się dowiedziałem. Najlepszą rozrywką było wyjście w teren.
Oliwia Kamińska
Ta wycieczka bardzo mi się podobała. Dowiedziałam się dużo na temat lasów i zwierząt. Chciałabym kiedyś tam wrócić.
 Adam Wożniak
Wczoraj byliśmy z klasą w Łysym Młynie, było bardzo fajnie, odbyły się ciekawe zajęcia. Dowiedzieliśmy się dużo rzeczy o hubach, były zajęcia z mikroskopami, itp. Była też wycieczka w terenie i dużo chodziliśmy. Robiliśmy sobie wspólne zdjęcia i zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów. To była ciekawa wycieczka.
 Monika Wekwert
Na wycieczce w Łysym Młynie bardzo mi się podobało, ponieważ dowiedziałam się wiele o przyrodzie i wykonywaliśmy karty pracy. Były super atrakcje, między innymi: gniazdo orła, do którego można było wejść.
 Basia Rokosz
We wtorek 1 grudnia razem z moją klasą pojechaliśmy na wycieczkę do Łysego Młyna. Gdy tam pojechaliśmy, pani przewodnik powitała nas ciepło, a potem poszliśmy wypełnić kartę pracy przy pomocy pani przewodnik. Gdy już skończyliśmy, podpisaliśmy się w księdze i pojechaliśmy do domu. Ta wycieczka była bardzo interesująca.
 Wiktoria Kaszyńska
Na wycieczce w ,,Łysym Młynie’’ bardzo podobało mi się, jak pani Karolina pokazywała nam różne grzyby i nam o nich opowiedziała. Pani Karolina była bardzo miła. Robiliśmy karty pracy, które mogą nam pomóc  na zajęciach z biologii. Bardzo mi się podobało.
 Zosia Nowak
Dnia 1.12.15r. wraz z opiekunami pojechaliśmy na wycieczkę. Wyjechaliśmy ze Swarzędza około 8.30. Jechaliśmy autobusem około godziny. W końcu dojechaliśmy do Łysego Młyna. Na miejscu czekała na nas sympatyczna pani Karolina z wieloma atrakcjami. Robiliśmy karty pracy, dużo zapamiętaliśmy z prezentacji multimedialnej i świetnie się przy tym bawiliśmy. Mimo mało sprzyjającej pogody wróciliśmy w bardzo dobrych nastrojach. Dotarliśmy do Swarzędza ok. 14.30. Ta wycieczka bardzo mi się podobała.
Adam Kwapiński
Wycieczka przebiegała wyśmienicie, już po wejściu do autobusu poczułem przyjemną atmosferę. Gdy dotarliśmy na miejsce, pani instruktor opowiadała nam o grzybach i robakach, co mnie zbytnio nie interesowało, lecz poczęstunek wszystko polepszył. Wracając, znów atmosfera był przyjemna, każdy się śmiał i rozmawiał ze sobą.
 Eryk Feldmann
Wycieczka była bardzo interesująca. Dowiedziałem się dużo o lesie i grzybach nadrzewnych. Chętnie kiedyś tam wrócę.

Wizyta w „Łysym Młynie”

 

W piątek 13-go listopada 2015 roku wybraliśmy się do Ośrodka Edukacji Leśnej „Leśny Młyn” w Nadleśnictwie Łopuchówko.

Wbrew prognozom pogoda dopisała i zaświeciło słońce. Na miejscu przywitały nas pani Karolina Prange i pani Małgosia Płachcińska.

Pani Karolina, będąca leśnikiem, wprowadziła nas w niezwykle ciekawy świat „życia martwego drzewa”. Poznaliśmy grzyby i owady, które żyją na pniu i w jego wnętrzu. Przez lupy ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oglądaliśmy pachnicę dębową oraz sowie pióra. Poznaliśmy zwyczaje bobrów, a zaglądając przez mikroskopy widzieliśmy roztocza i niezwykłych kształtów owady. Na zakończenie wyruszyliśmy w teren na przyrodnicze podchody. Świetnie się na nich bawiliśmy, wykorzystując przy tym zasoby naszej wiedzy o roślinach i zwierzętach oraz zjawiskach zachodzących w otaczającym nas świecie.

Czas minął niepostrzeżenie i trzeba było wracać do szkolnej rzeczywistości. Lekcja, w której braliśmy udział tego dnia na długo pozostanie w naszej pamięci, a zdobyta wiedza przyda się zarówno w szkole, jak i podczas przyszłych wypraw na spotkanie z przyrodą!

Klasa Vd z wychowawczynią
panią Urszulą Książkiewicz
SP im. A. Fiedlera w Przeźmierowie

Jesień w Łysym Młynie

 

W dniu 4.11.2015r. klasa 1a z SP21 w Poznaniu uczestniczyła w lekcji przyrodniczej w Ośrodku Edukacyjnym w Łysym Młynie w Nadleśnictwie Łopuchówko. Tam spotkaliśmy przemiłą Panią Karolinę, która w ciekawy sposób przybliżyła nam świat przyrody. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali informacji o owadach żyjących w starych spróchniałych drzewach, grzybach, bobrach, sowach, pachnicy dębowej, galasówce. Nauczyły się obserwować obiekty przez mikroskopy. Dzieci bardzo dobrze przyswoiły dość trudne nazwy, umiały posługiwać się zdobytą wiedzą. Zajęcia były ciekawe, urozmaicone. Dzieci z chęcią uczestniczyły w spacerze przy stawie, gdzie uczyły się łapać owady. Z dużym zaciekawieniem wchodziły do gniazda orła bielika, które znajduje się przed budynkiem. Czas spędzony w ośrodku upłynął szybko. Polecam innym wizytę w Łysym Młynie by uczestniczyć w ciekawych zajęciach.

B. Bańdurska

Zielona Szkoła w OEL „Łysy Młyn”

 

Zielona Szkoła w OEL „Łysy Młyn” to dla uczniów  Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku ponad 4 letnia tradycja. Dzięki współpracy edukatora Karoliny Prange i nauczyciela Agnieszki Półchłopek, wspólnemu prowadzeniu zajęć i tworzeniu materiałów dydaktycznych uczniowie realizują tematy znajdujące się w podstawie programowej klas VI, uczą się wzajemnej współpracy w drużynach i zdrowej rywalizacji.  Biorą udział w wielu eksperymentach przyrodniczych jak np.  badanie tajemniczej substancji, wykrywanie  składników pokarmowych przy pomocy jodyny, poznawanie właściwości drewna ( twardość, giętkość, przewodzenie prądu i ciepła), rozpoznawanie gatunków drzew, badanie zawartości azotanów, azotynów, fosforanów w wodzie  przy użyciu Aquanalu. Zmagają się z mikroskopowaniem, poznawaniem i rozpoznawaniem organizmów wodnych, pierwotniaków czy roztoczy; tworzą własne preparaty ze skórki cebuli i skrobi podbarwione jodyną. W binokularach obserwują owady i pióra ptaków. Poznają rolę martwego drewna w lesie,  przystosowanie ptaków do lotu na przykładzie ptaków nocnych – sów. W drugiej terenowej części zielonej lekcji uczestnicy poznają walory ścieżek edukacyjnych wokół ośrodka, fragment olsu, żeremia i tamy bobrowe oraz pogłębiają wiedzę na temat roli wody w przyrodzie i gospodarce człowieka rozwiązując przygotowane karty pracy czy poznają prace dzikich pszczół murarek.

Na zakończenie Zielonej Szkoły prowadzący zajęcia, wręczają uczniom zwycięskiej drużyny słodkie upominki, a każdy uczestnik otrzymuje nagrodę (buton, odblask) zakupioną przez Nadleśnictwo Łopuchówko dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Wspólnym zmaganiom zawsze towarzyszą wielkie emocje i radość z każdego zdobytego punktu, a dla Ośrodka i szkoły pozostają stworzone na zajęcia materiały dydaktyczne, które służą przez lata.

Studenci Ekonomii z wizytą w Łysym Młynie

 

W dniach 21 i 28 października 2015 roku Studenci Ekonomii, Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, poznają DOBRO NARODOWE jakim są Lasy Państwowe.

Podczas wykładów z przedmiotu – Wycena i zarządzanie wartością przedsiębiorstw w leśnictwie i drzewnictwie, w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” prowadzonych przez inżyniera nadzoru Roberta Okinczyca i specjalistę ds. edukacji Karolinę Prangę , dowiedzieli się, że Lasy Państwowe są  największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzającą lasami publicznymi.

Przyszli ekonomiści podczas zajęć, sami przyznawali, że  zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe. Studenci zapoznali się ze strukturą funkcjonowania Lasów Państwowych , organizacją pracy w Nadleśnictwie. I  z faktem, że Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach.

 Najczęściej poruszanym zagadnieniem było  zjawisko popytu i podaży w LP a także standardy międzynarodowych certyfikatów FSC I PEFC.  Nie odbyło się również bez pytania: czy zasobność w lasach zarządzanych przez PGL LP cały czas rośnie? Otóż, wg,  międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponad dwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Studenci naocznie zapoznali się też z inną pozaprodukcyjną funkcją Lasów Państwowych jaką jest edukacja przyrodniczo-leśna, prowadzona w OEL „Łysy Młyn”, którego od czasu jego otwarcia w 2011 roku zwiedziło i wzięło udział w  bezpłatnych zajęciach ponad 15 000 osób.

 Na zajęciach terenowych studenci poznali walory przyrodnicze specjalnego obszaru ochrony siedlisk PLH300001 Biedrusko.

Lekcja terenowa w Łysym Młynie

W dniach 18 i 30 września uczniowie naszej szkoły z klasy Vb i VI uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w OEL „Łysy Młyn”. Zrealizowane zostały dwa tematy dla klasy Vb: „Grzyby jadalne i trujące” i „Proste pomiary meteorologiczne” – podchody z zadaniami. Dzieci otrzymały upominki zakupione ze środków WFOŚiGW w Poznaniu przez Nadleśnictwo Łopuchówko w ramach przedsięwzięcia: „Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu”. Klasa VI miała dodatkowo zajęcia poświęcone sowom. Dzieci zostały zaproszone do konkursu plastycznego poświęconego ptakom polskim.
Wypowiedzi dzieci o lekcjach w Łysym Młynie znajdują się w fotogalerii. Dziękujemy za wspaniałe lekcje pani Karolinie Prange – edukatorce z Łysego Młyna.

Dzieci z klasy Vb i VI wraz z opiekunkami: p. A. Drabikowską – Śramą i p. B. Sulińską

Seniorzy w Łysym Młynie

Kilkunastoosobowa grupa seniorów z KLUBU SENIORA przy parafii M. B. Częstochowskiej w Poznaniu odwiedziła dzisiaj Łysy Młyn. Zapoznaliśmy się z bardzo interesującą ekspozycją przedstawiającą ptaki obecne w ekosystemie Puszczy Zielonka.

Zachwyciła nas możliwość posłuchania głosów ptaków, piękne artystyczne witraże przedstawiające różne gatunki skrzydlatych mieszkańców puszczy, jak i malowane na ptasich piórach portrety.

            Pani  Karolina oprowadzająca nas po ekspozycji z cierpliwością i pasją odpowiadała na nasze pytania i bardzo profesjonalnie wyjaśniała znaczenie i rolę ptaków w ekosystemie puszczy.

To nasza trzecia wizyta w Łysym Młynie. Poprzednie wystawy były równie ciekawe.

 Mamy ochotę wybrać się tu zimą i zaznajomić z problemem dokarmiania ptaków.

 może nawet pogoda pozwoli nam na zimowy spacer bo dziś niestety padał deszcz….

Jeszcze raz dziękujemy.

 

„Święto Drzewa” pod hasłem „Czytamy drzewom”

W „Święto Drzewa” poznajemy drzewa, przytulamy się do nich i czytamy im to co sami lubimy czytać – z takim przesłaniem od Klubu Gaja Stowarzyszenia Ekologicznego- Kulturalnego, z którym od 13 już lat poznajemy i chronimy drzewa wokół nas wyruszyliśmy na leśne ścieżki.

Tutaj pod opieką leśników dzieci z klas I-III uczyły się rozpoznawać drzewa , przytulały się do nich i czytały im bajki i wiersze. W Łysym Młynie pod opieką pani Karoliny Prange zobaczyły jak wygląda drzewo „w środku” umożliwiły im to zajęcia w specjalistycznym laboratorium, praca z mikroskopami była dla nich prawdziwą frajdą, a podchody z licznymi przyrodniczymi zagadkami wokół zbiornika wodnego uwieńczeniem zdobytych podczas prelekcji wiadomości. Na Dziewiczej Górze pierwszaki z panem leśniczym Tomaszem Biernatem oglądały las z wysokiej wieży, ale również i z bliska na dotknięcie dłoni- rozpoznawały jaki liść spadł z jakiego drzewa i jak się nazywa to właśnie drzewo. Jak zwykle był również czas na wspólne zabawy i pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Wiesława Ziembińska –nauczyciel

Szkoła Podstawowa nr 27 z Poznania w Łysym Młynie

 

W środę 16 września wybraliśmy się na fascynującą wycieczkę do Nadleśnictwa Łopuchówko do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”. Tam, w niedawno odrestaurowanym młynie wodnym, przywitała nas pani leśnik Karolina Prange. Byliśmy bardzo ciekawi skąd wzięła się, ta nieco dziwna nazwa. Okazało się, że pierwszy właściciel młyna, jak głosi legenda był całkiem łysy.
Czas spędzony w „Łysym Młynie” wzbogacił nas o nowe i ciekawe wiadomości dotyczące świata roślin i zwierząt. Byliśmy w pracowni entomologicznej, gdzie każdy z nas mógł pod mikroskopem zobaczyć owady leśne, ptasie pióra i kleszcze. Obejrzeliśmy bardzo ciekawy film przyrodniczy o rogaczu jelonku – jednym z największych chrząszczy w Polsce. Wysłuchaliśmy informacji dotyczących życia bobrów i zakładanych przez nie żeremi. Pani Karolina Prange przygotowała dla nas bardzo ciekawe zajęcia o zwierzętach leśnych, a także mieliśmy okazję usłyszeć nagrań niektórych gatunków zwierząt.
Na końcu wybraliśmy się na spacer wzdłuż ścieżki dydaktycznej. Wyszukiwaliśmy i obserwowaliśmy owady żyjące wokół nas. Udało nam się spotkać m.in.: mrówki, ważki, pszczoły murarki, żuka gnojowego, pluskwę, kowala bezskrzydłego, a nawet jaszczurkę zwinkę. Podczas spaceru wokół stawu widzieliśmy również uschnięte olchy rosnące na bagnach i żeremie bobrów.
Dzięki wycieczce poznaliśmy wiele ciekawostek o lesie i jego tajemnicach. Wróciliśmy zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia. Wyjazd zdecydowanie możemy zaliczyć do udanych. Wszystkim szczerze polecamy to ciekawe miejsce, do którego z pewnością wrócimy.
Następnego dnia we współpracy z panią Karoliną Prange zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs plastyczny dla dzieci z nauczania wczesnoszkolnego. Poświęcony był ściśle tematyce dotyczącej ptaków żyjących w Polskich lasach. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymają upominki, które zakupione zostały ze środków wfośigw w Poznaniu przez Nadleśnictwo Łopuchówko w ramach przedsięwzięcia: „Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu”.
Pani Karolinie Prange bardzo dziękujemy za zaangażowanie i zapał z jakim pokazała nam fascynujący świat przyrody.

Uczniowie klasy 3c wraz z wychowawczynią panią Zofią Kossowską
ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Poznaniu w Zespole Szkół nr 4 z Oddziałami Sportowymi

 

Szkoła Podstawowa 71 w Łysym Młynie

10 września 2015r.całą klasą przyjechaliśmy do tajemniczego miejsca zwanego ,,Łysy Młyn”. Nasza pani od razu zrobiła nam zdjęcia przy starej lipie. Z uśmiechem na twarzy powitała nas pani leśnik, która w kilku słowach wytłumaczyła co będziemy robić. Udaliśmy się na spacer wokół pięknego stawu, porośniętego trzciną. Po drodze pani Karolina uczyła nas rozpoznawania drzew. Wszyscy z uwagą słuchaliśmy i staraliśmy się zapamiętać jak najwięcej . Siedzieliśmy w,, pająku” i w bocianim gnieździe. Fotografowaliśmy się na tle rozpostartych skrzydeł orłów. Super ciekawe okazało się oglądanie owadów przez mikroskopy. Niektórzy z nas byli bardzo aktywni i otrzymali nagrody. Jednak nadszedł czas wyjazdu. Pożegnaliśmy się z panią leśnik i od razu zapragnęliśmy przyjechać do Łysego Młyna jeszcze raz. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Na drugi dzień bez problemu, patrząc na liście odgadywaliśmy nazwy drzew.

uczniowie Szkoły Podstawowej nr 71 w Poznaniu

Obóz naukowy Sekcji Edukacji Leśnej i Komunikacji Społecznej (SELiKS) Koła Naukowego Leśników

Sześciu wspaniałych – Dominik, Kasia, Kuba, Magda, Martyna, Ola; dwa małe chochliki – Monika i Lena oraz Rozum – Marek i Serce całego wydarzenia – Alicja, to skład osobowy obozu naukowego Sekcji Edukacji Leśnej i Komunikacji Społecznej (SELiKS) Koła Naukowego Leśników.
Początek lipca, początek wielkich upałów był dla nas początkiem świetnej zabawy, twórczej  pracy i nowych wyzwań.
Odwiedziliśmy Łysy Młyn, ośrodek edukacyjny, który powstał w ramach projektu „Budowa sieci nauczania na rzecz środowiska oraz ochrona pachnicy dębowej na obszarze wytypowanym do sieci Natura 2000 PLH 300001 Biedrusko”, prowadzonego przez Nadleśnictwo Łopuchówko. Jest to miejsce, wykorzystywane przez nauczycieli w pracy z uczniami. Również pracownicy Nadleśnictwa prowadzą tam zajęcia edukacyjne.
Realizacji tych działań sprzyja świetnie przygotowana infrastruktura. W odrestaurowanym wodnym młynie na trzech kondygnacjach znajdują się między innymi:

  • Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej, ekspozycja poświęcona martwemu drewnu – gdzie można zapoznać się z organizmami żyjącymi w drewnie, obejrzeć film o pachnicy i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu w lesie;
  • Leśne laboratorium – pracownia entomologiczna, w której sprzęt optyczny i preparacyjny pozwala na obserwacje świata owadów;
  • Wystawa zdjęć owadów – można tutaj obejrzeć wspaniałe, profesjonalnie wykonane zdjęcia dużego formatu różnych gatunków owadów;
  • Ekspozycja poświęcona ubocznemu użytkowaniu lasu, możliwości wykorzystania leśnych roślin, ziół w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym;
  • Całość uzupełnia internetowa platforma edukacyjna, oparta na założeniach e-learningu „Wirtualne Laboratorium Interaktywnego Nauczania”.

Wokół położonego przy młynie stawu przygotowano ścieżkę edukacyjną, na której umieszczono plansze poświęcone tematyce związanej z wodą.
Już w sobotę po południu zwiedziliśmy Łysy Młyn. Oprowadziła nas Karolina Kapałka-Boratyńska, która przedstawiła nam zakres tematyczny przeprowadzanych tu zajęć edukacyjnych, zapoznała nas z materiałami i pomocami dydaktycznymi oraz barwnie opowiedziała o funkcjonowaniu Ośrodka.
Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy w arboretum w Kórniku, gdzie przywitał nas Pan prof. Adam Boratyński, dyrektor do spraw naukowych Instytutu Dendrologii PAN. Spacer wśród majestatycznych drzew, uświetniony barwnymi opowieściami Pana Profesora był niezapomnianym przeżyciem.
Po tak miłych przeżyciach, wróciliśmy do pracy. Przeprowadziliśmy warsztaty dotyczące ewaluacji materiałów edukacyjnych. Ciekawe dyskusje nad tą złożoną, interesującą, a nie do końca jeszcze zdiagnozowaną problematyka, zainspirowały nas do prowadzenia dalszych badań z nią związanych.
Kolejny dzień postawił przed nami duże wyzwanie związane z warsztatem pracy edukatora. Marek przedstawił podstawowe zasady, metody i techniki pracy edukatora, które już następnego dnia studenci mieli wcielić w życie…
Zwieńczeniem dnia było odegranie przez studentów fragmentu Hamleta, wrażenia niezapomniane…
Nadszedł w końcu długo oczekiwany dzień, kiedy to sami przeprowadziliśmy zajęcia w Łysym Młynie z dziećmi z pobliskiej szkoły.  Daliśmy radę! Każdy z nas poczuł chyba w sobie tą pasję prawdziwego edukatora leśnego. Dzieciaki były zachwycone.
W Łysym Młynie zostawiliśmy po sobie pamiątkę – scenariusz gry terenowej, którą tamtejsi edukatorzy oraz nauczyciele będą mogli wykorzystywać podczas zajęć z uczniami.
Na zakończenie obozu odwiedziliśmy Katedrę Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pani dr Anna Wierzbicka urządziła nam pyszny pokaz przyrządzania dziczyzny. Mieliśmy okazję skosztować świetnych potraw z jelenia. Zwiedziliśmy też arboretum Uniwersytetu, które znajduje się tuż za budynkiem Zakładu Łowiectwa, pozazdrościć…
To było kilka dni intensywnej pracy, dzięki którym rozwijaliśmy swoje umiejętności i kompetencje edukatora leśnego w zakresie
– merytorycznym
– dydaktyczno – metodycznym
– komunikacyjnym
–  psycho – pedagogicznym
– diagnostycznym
– planistyczno – projektowym
– medialnym
Co z pewnością zaowocuje w przyszłości nie tylko ciekawymi pracami badawczymi.

Studenci SGGW

Lato z Jagiellonką

 

Dzisiejszy (04.08.2015r.) wakacyjny spacer odbył się w uroczym zakątku Nadleśnictwa Łopuchowo. Uczestnicy Akcji Lato 2015 zapoznali się z ciekawym życiem w lesie oraz nad stawem młyńskim. Ścieżka edukacyjna przybliżyła piękno lokalnej przyrody i jednocześnie zagadnienia związane z życiem jej mieszkańców. Uczestnicy podczas pobytu mogli poczuć klimat nieskażonej przyrody oraz pogłębić wiedzę na temat ojczystej przyrody. Niezastąpione jest obcowanie z przyrodą, poznawanie jej odgłosów i napawanie się ciszą lasu. Przyroda jest dobrem wszystkich mieszkańców, dlatego należy ją chronić i pielęgnować.

Półkoloniści i opiekunowie
z Domu Kultury „Jagiellonka” z Poznania

 

WielkoPOLANIE w Młynie

 

W dniu 22.07. (środa) nasza grupa półkolonistów z Domu Kultury „Polan STO” z Poznania miała okazję odwiedzić bardzo ciekawe i pachnące przyrodą miejsce – „Łysy Młyn” w Nadleśnictwie Łopuchówko. Przywitani i oprowadzani przez bardzo miłe panie rozpoczęliśmy wycieczkę od edukacyjnego spaceru dookoła stawu, gdzie dzieci podzielone na małe grupki wykonywały ciekawe zadania na kartach pracy oraz poszerzały swoją przyrodniczą wiedzę przy kolorowych tablicach edukacyjnych. Druga część wycieczki poświęcona była na zapoznaniu się z przyrodą „oko w oko”, dzieci mogły zerknąć przez mikroskop, dotknąć zaprzyjaźnionego bobra, czy też dowiedzieć się o właściwym zachowaniu w lesie, poznać wcale nie takiego groźnego kleszcza i inne trudno widoczne gołym okiem stworzenia. Wycieczka bardzo nam się podobała, miło upalnej pogody półkoloniści poszerzyli swoją przyrodniczą wiedzę, aktywnie spędzili czas na łonie natury, zapominając choć na chwilę o telefonach komórkowych, tabletach, grach…

Dziękujemy 
Półkoloniści i opiekunowie
z Domu Kultury „Polan STO” z Poznania

 Łysy okiem czwartoklasisty!

 

W dniu 23.06.2015 nasz Ośrodek odwiedzili uczniowie klasy IV c ze Szkoły Podstawowej nr 69 z Poznania. Czy bawili się dobrze? Sami przeczytajcie co zapamiętali z tej wycieczki!
Poniżej opinie dwóch grup:
„ Bardzo zapamiętaliśmy moment, gdy zwiedzaliśmy jezioro i zbieraliśmy skrzypy, które oglądaliśmy później pod mikroskopem. Spotkaliśmy również ślimaki, jednego z nich nazwaliśmy „Pudzian” (ogromny ślimak winniczek). Interesującym momentem było oglądanie płoszczycy oraz prezentacji o kleszczach.
Za ciekawą wycieczkę dziękują: Dawid, Jacek, Janek, Natalia i Dominika”

„ Na wycieczce przyswoiliśmy dużo wiedzy o kleszczach. Dowiedzieliśmy się następujących rzeczy:
– kleszcze należy wyciągać pęsetą w linii prostej,
– Kleszcze występują na roślinach do 1,5 m wysokości,
– kleszcze mogą powodować boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu
– samiec kleszcza nie pobiera krwi
– samica może złożyć do 3000 jaj
Podczas spaceru szukaliśmy zwierząt i dużo się o nich dowiadywaliśmy. Zauważyliśmy również żeremie bobrów oraz zburzoną tamę.
Po spacerze oglądaliśmy liczne zwierzęta pod mikroskopami,
np. kleszcze, ślimaki, larwy owadów, biedronki, hurmaka olchowca
Informacje, które przyswoiliśmy na pewno przydadzą się w przyszłym życiu.”

Klasa IV C Zespół szkół nr 8 SP 69 z Poznania

Wycieczka do „Łysego Młyna”

 

22 czerwca pojechaliśmy na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”. Łysy Młyn to zrekonstruowany XV-wieczny młyn wodny. Całość została niedawno odtworzona bez użycia gwoździ. Byliśmy bardzo ciekawi skąd wzięła się, ta nieco dziwna nazwa. Okazało się, że pierwszy właściciel tego młyna był, jak głosi legenda całkiem łysy. Podczas całego pobytu w ośrodku opiekowała się nami pani Karolina, która w bardzo ciekawie opowiadała nam o tajemnicach lasu i młyna. Dowiedzieliśmy się między innymi jak wyglądają poroża łosia, jelenia, kozy i łani. Mogliśmy dotknąć i pogłaskać wypchanego lisa, kuny, bobra. Obejrzeliśmy bardzo ciekawe filmy przyrodnicze. Zapamiętaliśmy również, że pachnica dębowa to rodzaj chrabąszcza pachnącego świeżym piernikiem. Chyba najciekawszym miejscem okazała się pracownia, w której mogliśmy pod mikroskopami zobaczyć owady leśne i…kleszcze.
Podczas spaceru wokół stawu widzieliśmy uschnięte olchy rosnące na bagnach i żeremie bobrów. Dzięki wycieczce poznaliśmy wiele ciekawostek o lesie i jego tajemnicach. Wszystkim polecamy to ciekawe miejsce, które jest tak niedaleko Lubonia.

Dzieci z klasy IIc z wychowawczynią

Z drugą wizytą w Łysym Młynie

 

Dnia 25 maja 2015 r. byłam z klasą czwartą za szkoły Podstawowej nr 12 w Poznaniu na fantastycznych zajęciach przyrodniczych. To już była moja kolejna wizyta w Łysym Młynie i po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, jak cenne i wartościowe dla dzieci są pobyty w tym ośrodku. Pani Karolina, w pełni kompetentna osoba, przygotowana merytorycznie i osobowościowo do zajęć, opowiadała dzieciom o tym co jest w młynie na wystawie, o kleszczach i bobrach. Dzieci mogły przeprowadzić obserwacje mikroskopowe kleszczy w różnych stadiach rozwoju oraz większych obiektów pod binokularem. Rozwiązywały też krzyżówkę. Następnie udaliśmy się na ścieżkę edukacyjna, gdzie dzieci miały rozwiązywać i uzupełniać “kartę pracy” opracowaną przez p. Karolinę. Podczas spaceru p. Karolina opowiadała dzieciom też różne ciekawostki o tym co w danym momencie na ścieżce spotykaliśmy np. o żeremiach bobrów, uczyła rozpoznawać drzewa, rośliny łąkowe, pokazała łabędzie i żółwia. Zajęcia uważam za bardzo ciekawe, a dzieci wróciły do szkoły zachwycone. Także z tytułu prowadzonej je osoby czyli p. Karoliny. Osobiście na pewno jeszcze nie raz, nie dwa wrócę do Łysego Młyna na kolejne zajęcia oferowane przez Ośrodek.

Izabela Trawińska, nauczyciel przyrody
 

 

Przedszkolacy z Królewny Śnieżki w Poznaniu z drugą wizytą w Łysym Młynie.

 

Jesteśmy oczarowani tym miejscem, więc postanowiliśmy skorzystać z gościnności pani Karoliny Kapałki- Boratyńskiej i w dniu  11 maja 2015 roku wybraliśmy się na kolejną wizytę.

 

Na zajęcia wybrały się dwie grupy. Grupa III Wiolinki i Grupa VI Śmieszki.

 

Mimo licznej grupy ( 50 osób), pani Karolina  z pełnym profesjonalizmem zaplanowała całe spotkanie. Zajęcia dydaktyczne były dostosowane do grupy wiekowej, a sposób ich  przeprowadzenia zdołał uciszyć i zainteresować nawet największych  „rozrabiaków”. Informacje były przekazywane  bardzo ciekawie, przystępnie, czasem na wesoło i rozbudzały zainteresowanie przyrodą  i ekologią. Dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę o przyrodzie w bardzo profesjonalny sposób,  za pomocą mikroskopów co bardzo im się podobało. Kolejną atrakcją był bóbr Boguś. Pani Karolina bardzo ciekawie nam o nim opowiedziała i pokazała jego długie kły. Dotykaliśmy prawdziwej czaszki bobra co pozwoliło zaspokoić naszą dziecięcą ciekawość. Poznaliśmy także małych mieszkańców: jelonka rogacza i pachnicę dębową, której samiec w okresie letnim  pachnie pierniczkami. Natura nie szczędziła nam pięknej pogody więc spotkanie w Łysym Młynie zakończyło się spacerem po ścieżce edukacyjnej. Przechodziliśmy przez drewniane mostki, mijaliśmy bagna, zatopiony las, widzieliśmy żeremia bobrów. Wszyscy zapamiętali, że są one budowane na lądzie, ale wejście znajduje się w wodzie. Wspólne zdjęcie na drewnianym pająku zakończyło nasz pobyt w Łysym Młynie.

 

Przedszkolacy miło spędzili czas na łonie natury. Dzięki pani Karolinie w niezwykle przystępny i atrakcyjny sposób poszerzyli swoją wiedzę na temat przyrody, który pozwolił  zaangażować wszystkie zmysły. Z pewnością znów odwiedzimy Centrum Edukacji  Leśnej  Łysy  Młyn,  który  nie odkrył jeszcze przed nimi wszystkich swoich tajemnic.

 

Serdecznie dziękujemy pani Karolino i do zobaczenia!

 

Dzieci oraz Panie z Przedszkola nr 174 Królewna Śnieżka w Poznaniu
Urszula Cios

 

Nasze dęby na Łysym Młynie

Za co lubimy Łysy Młyn?
Za skarby lasu i jeziora,
za śpiew ptaków i zaskrońce,
za zwierzęta leśne i za sadzenie drzewek,
za eko kremy i zapach lasu,
za korę drzew i za owadów tysiące pomiędzy zielenią,
za brązowego bobra i żółwia,
i za pomniki przyrody
oraz ciekawe zajęcia z mikroskopami,
i za Panią Karolinę,która miała uśmiechniętą minę.
Za promienie słońca i radość bez końca!
Wesołe są dzieci,
wesołe ich miny,
gdy słuchają Pani Karoliny:)

Z pozdrowieniami,
uczniowie klasy IIa
wraz z wychowawcą
Zespół Szkół nr 2
w Poznaniu

 

Wycieczka zerówek do „leśniczówki” Łysy Młyn

W środę 22 kwietnia 2015r. z okazji Dnia Ziemi klasy 0a i 0b ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Poznaniu wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku.

Opiekowała się nami pani Karolina, która zyskała sympatię dzieci. Opowiedziała naszym podopiecznym o Łysym Młynie, o roślinach, zwierzętach i o odwiecznych prawach natury, które nimi rządzą. Dzieci miały możliwość obejrzenia, dotknięcia a nawet pogłaskania skóry lisa, odyńca, czy sympatycznego, małego warchlaczka. Potem próbowały swych sił, dźwigając poroże łosia, jelenia, daniela, rogacza. Najwięcej radości sprawił dzieciom jednak Boguś – bóbr, o którym tak ciekawie opowiadała pani Karolina. W sali z mikroskopami dzieci poczuły się jak prawdziwi naukowcy. Mogli oglądać preparaty z owadami czy fragmentami roślin. Potem czekała nas jeszcze urokliwa ścieżka edukacyjna. Jak przystało na Święto Ziemi, natura nie szczędziła nam pięknej pogody i wiosenny las oczarował wszystkich. Mogliśmy podziwiać łąki pełne żółtych mleczy, uwijające się nad nimi owady i poczuć zapach rozkwitających wokół drzew. Spacerując drewnianymi mostkami, widzieliśmy żeremia bobrów. Wszyscy zapamiętali, że są one budowane na lądzie, ale wejście znajduje się w wodzie.

Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Wspominając wycieczkę dzieci wykonały rysunki, które przesyłamy w załączniku. Bardzo dziękujemy pani Karolinie za ciekawe zajęcia, z przyjemnością wrócimy tam jesienią.

Uczniowie i opiekunowie kl.0a i 0b SP 22 w Poznaniu

 

Łysy Młyn okiem klasy 3d z Tarnowa Podgórnego- 13.04.2015

Wycieczka do Łysego Młyna bardzo mi się podobała. Było bardzo ciekawie i dowiedziałam się dużo o roślinach, grzybach i zwierzętach.  Najpierw Pani opowiedziała nam trochę o młynie, potem rozmawialiśmy o zwierzętach i roślinach. Potem mówiliśmy o grzybach i pachnicy dębowej, na koniec zanim wyszliśmy z młyna oglądaliśmy kleszcze i owady przez mikroskopy. Po obejrzeniu owadów i kleszczy, rozmawialiśmy o chorobach przenoszonych przez kleszcze. Na samiutkim końcu wyszliśmy na spacer. Widzieliśmy żółwia, ptasie gniazdo, boćki, mrówki, jaszczurki, żabkę, żeremie bobrów i oczywiście kwiaty.

Uczniowie klasy 3 d wraz z opiekunami

Z wizytą w Łysym Młynie

 

10.04.2015 odwiedziliśmy centrum edukacyjne Łysy Młyn w Biedrusku. Podczas zajęć z panią Karoliną mieliśmy okazję dowiedzieć się jakie prace na co dzień wykonuje leśniczy. Ponadto poprzez percepcję dotykową i wzrokową poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące las i staraliśmy się opisać ich cechy charakterystyczne oraz rozwiązać przygotowane dla nas zagadki.
 
Następnie uruchomiliśmy nasze zmysły opisując smaki i zapachy związane z owocami leśnymi. Pani Karolina Kapałka – Boratyńska opowiedziała nam o wykorzystaniu kwiatów i ziół leśnych w ziołolecznictwie, kosmetykach naturalnych i przetworach.
 

Mieliśmy też okazję by poznać ekspozycję poświęconą organizmom żyjącym w drewnie i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu w lesie. Po takich zajęciach zjedliśmy śniadanie na łonie natury w otoczeniu pięknego lasu, jeziora i dźwięków otaczającej przyrody.

JK.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci niewidomych im.Synów Pułku w Owińskach
 

 

 

W Ośrodku Edukacji Leśnej Łysy Młyn były MISIE!

 

W dniu 10 kwietnia 2015 roku odbyły się zajęcia edukacyjne dla grupy 22 Misiów. Misie to Leśne Ludki i mieszkają w lesie, w Suchym Lesie. Chodzą tam do przedszkola i mają po 5 lub, jak Miś Alex, 6 lat! Wiedzą, że w lesie są drzewa i żyją zwierzęta, -to każdy wie! Ale, że maliny, że jeżyny, leśne borówki! też tam można znaleźć, wiedziało niewiele Misiów.

 

Młyn otwarty jest dla głodnych i spragnionych! wiedzy Misiów i dzieci. Pokazuje, demonstruje, uczy. Więc było o rogach, różkach, porożach i ich właścicielach -łosiach, krowach i jelonkach, futrach i całkiem małych futerkach.

 

Potem Ziółka! niezłe wyszły -O!, też z Misiów, które teraz wiedzą sporo o leczeniu i herbatkach, miodzie, pszczółkach i pożytkach. A jak O! to owady też były. Na drzewie, w glebie, w gablocie, na ścianie, na szkiełku – Misie teraz wszystko wiedzą, nawet w powiększeniu, bo pod mikroskopem dużo zobaczyły. Dzisiaj MISIE mądre są! A ekologiczne chcą być, bo wiedzą, że trzeba dbać o las i chronić zwierzęta. A potem, po nocy i we śnie „Las wokół nas jest cały czas” –nucił Miś sobie jeden do snu.

 

Interesujące zajęcia prowadziła pani Karolina Kapałka-Boratyńska. Dziękujemy!

 

Misie Suchy Las

Dzieci z Zerówki szkolnej uczestniczyły w interaktywnych warsztatach w Łysym Młynie

 

Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn w Biedrusku jest miejscem, w którym dzieci podczas warsztatów poznają tajniki przyrody. W piątek 27.03.2015 r. dzieci z Zerówki szkolnej uczestniczyły w warsztatach w Łysym Młynie w Wirtualnym Laboratorium Interaktywnego Nauczania. Dzieci w odrestaurowanym wodnym młynie na trzech kondygnacjach miały możliwość: zobaczyć ekspozycję poświęconą martwemu drewnu, zapoznały się z organizmami żyjącymi w drewnie, obejrzały film o pachnicy i dowiedziały się wielu ciekawych informacji o życiu w lesie. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło leśne laboratorium oraz wystawa zdjęć owadów.

Dominika Adamska

 

Wiosenne spotkanie w „Łysym Młynie”

Dnia 26 marca klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Czerwonaku były w Łysym Młynie. Uczniowie mieli możliwość zdobycia informacji o roli martwego drewna w przyrodzie a co najważniejsze obserwowali przez mikroskopy budowę drewna i owady saproksyliczne. Mimo nie sprzyjającej pogody przeszli ścieżkę przyrodniczą – leśną, na której spotkali m.in. żaby   i bobry. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

Elżbieta Musielska

 

„Jędruś” w Łysym Młynie

Ponieważ zimowa aura w pełni, w Łysym Młynie dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak dokarmiać zwierzęta, a zwłaszcza ptaki, tak by im nie zaszkodzić. Spróbowały własnoręcznie skonstruować karmnik dla ptaków. Zwiedziły ekspozycję i uczestniczyły w pogadance na temat lokalnej fauny, czyli lisów, jeleni, dzików oraz bobrów, których siedlisko obejrzały w pobliżu Ośrodka.

Dziękujemy Paniom z Ośrodka Leśnej Edukacji za atrakcyjne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu – z pewnością wrócimy tu podczas letnich wakacji po kolejną porcję przyrodniczych ciekawostek:)

Pozdrawiamy, półkoloniści z DK "Jędruś"

Ferie w Łysym Młynie

 

Dnia 20 lutego dzieci uczestniczące w półkoloniach Krainy Zabaw mogły wziąć udział w zajęciach, które z pewnością zapamiętają na długo. Wizyta w Łysym Młynie była bardzo inspirująca. Opowieści o zwierzętach i o tym, jak radzą sobie one z zimą zdołały uciszyć i zainteresować nawet największych rozrabiaków! Dzieciaki obejrzały wystawę (największym zainteresowaniem cieszyły się skóry zwierząt), wysłuchały prezentacji o zimie w życiu zwierząt, a także wzięły udział w zajęciach plastycznych. Każdy wrócił do domu z fantastyczną, zwierzęcą ozdobą do zawieszenia w pokoju:). Na koniec zbudowaliśmy własny karmnik, dzięki któremu będzie mogli nieco pomóc ptakom w przetrwaniu mrozów.

Była to kolejna już wizyta Krainy Zabaw w Łysym Młynie i, tak jak zawsze, będziemy ją bardzo miło wspominać – zarówno ze względu na przekazaną dzieciakom wiedzę, jak i bardzo miłą atmosferę! Jesteśmy pewni, że warsztaty uwrażliwiły dzieci na świat przyrody i, kto wie, być może w niejednym z nich zrodziła się nowa pasja. Bardzo dziękujemy!

Gosia Stelmachowska Kraina Zabaw

Wycieczka do Łysego Młyna

 

11 lutego 2015 roku grupa czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 38 odwiedziła Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn. Podczas wycieczki uczniowie i opiekunowie dowiedzieli się jaka jest rola leśnych użytków w życiu codziennym człowieka, a także poznali odpowiedzi na pytania dotyczące roli martwego drewna w przyrodzie i zasad dokarmiania ptaków zimą. Dodatkowo podczas zimowego spaceru, mieliśmy okazję zaobserwować ślady pozostawione przez dziki (buchtowiska) oraz zwierzynę płową (spały).

Na pytanie co zapamiętałeś z zajęć w Łysym Młynie, uczniowie odpowiedzieli:

„…Dowiedziałem się, że bobry żyją 30 lat..”- Jan

„…Zapamiętałam z dzisiejszych zajęć, że są dwa gatunki kun. Dowiedziałam się, co można zrobić z poroży łosia, jelenia..”- Matylda

„…Kuna domowa ma biały krawat, a kuna leśny żółty. Używanie grzebieni do zbioru jagód jest zabronione..”- Wojtek R.

„…Bobry ścierają zęby na drzewach, mają również błony pławne na tylnych łapach ..”- Fryderyk

„W Łysym Młynie widziałam różne skóry zwierzęce i głaskałam wypchane zwierzęta. Podobały mi się różne makiety i skóry zwierząt oraz film przyrodniczy…”– Ania J.

„..Gdy bobry wychodzą ze swojego domku i czują niebezpieczeństwo, to uderzają ogonem o wodę..”- Martyna

„..larwa pachnicy potrafi chodzić na plecach, wiem jak rozróżnić samca i samicę pachnicy..”

„… z ziół robi się herbaty, kosmetyki i leki…”- Karola

Uczniowie klasy IV, SP 38 w Poznaniu

Łysy Młyn zimą- 16.01.2015

 

Młodzież z Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu z grupy fakultatywnej „Środowisko”  dziękuje za wspaniałe spotkanie z przyrodą w Łysym Młynie. Jesteśmy pod wrażeniem – piękne miejsce, pięknie zaprojektowana i bogata ekspozycja, dobre wyposażenie w środki techniczne, zajęcia prowadzone z pasją. Wiele zobaczyliśmy, wiele dowiedzieliśmy się, wiele zapamiętaliśmy. A wszystko bez własnego wkładu finansowego (!). Polecamy to miejsce – warto tam pojechać!

Tomek, Krzysiek, Bartek i Bartek z opiekunem Markiem Steltingiem